کانادا 77

هزینه های زندگی در کانادا

هزینه زندگی در کشور کانادا

هزینه های زندگی در کانادا چگونه می باشد؟؟
همان طور که می دانیم کانادا جزو کشورهای قدرتمندی است که از نظر میزان تحصیلات، درآمد سرانه و شاخص توسعه انسانی پیشرفت بسیار خوبی داشته است. به همین منظور زندگی در آنجا هزینه های مختلفی را شامل می شود.
به عبارت دیگر می توان گفت کسانی که ساکن این کشور هستند، هزینه های زندگی شان کمتر است و کسانی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند، به دلیل تنوع امکانات و تسهیلات مسلما هزینه های بیشتری را تقبل می کنند.
زمانی که افراد قصد مهاجرت به کشور کانادا دارند، می بایستی از قبل هزینه های زندگی در کانادا را مشخص کنند تا بتوانند با یک برنامه ریزی بسیار خوب، مقدار بودجه خود را با شرایط زندگی در این کشور هماهنگ کنند. از طرف دیگر می توان گفت، به دلیل اینکه کانادا هر ساله از ورود و مهاجرت افراد و اقشار مختلفی استقبال می کند، مهاجران بسیاری به این کشور وارد می شوند.
همچنین بر اساس نظرات مهاجران، هزینه های زندگی در کانادا کمتر از هزینه های کشور خودشان است. به همین منظور است که مهاجرت به کانادا افزایش پیدا کرده است و افراد بسیاری به زندگی در این کشور علاقه مند شده اند.
هزینه های زندگی در کانادا متنوع و متفاوت است و این هزینه ها به چگونگی سازگار و آشنا شدن با خانه جدید بستگی دارد. به عبارت دیگر می ‌توان گفت افراد هر چه سریع تر با خانه جدید خود آشنا شوند، بهتر می توانند با این هزینه ها کنار آیند.
علاوه بر این، هزینه های زندگی در کانادا بر اساس میزان مصرف آب و برق، حمل و نقل، بهداشت، صرف غذا و دیگر هزینه هایی که یک فرد می تواند داشته باشد، محاسبه می شود؛ یعنی افراد می توانند با برنامه ریزی صحیح، میزان هزینه های مصرفی را در این کشور کاهش و یا افزایش دهند و بهترین زندگی را برای خود به وجود بیاورند. همچنین با بررسی امکانات و شرایط زندگی در آنجا می توانند بهترین تصمیم را بگیرند. لذا آن ها می بایستی هنگامی که قصد مهاجرت و اقامت در کشور کانادا و یا حتی استان های اطراف آن را دارند، از قبل هزینه های زندگی در آنجا را بررسی کنند و خود را با شرایط زندگی در این کشور به خوبی سازگار کنند. زندگی در کانادا برای ایرانیان چگونه است؟؟ از آنجایی که کانادا یک کشور پهناور و بسیار وسیع در دنیا است، می تواند به عنوان گزینه مناسب و بسیار خوبی برای زندگی ایرانیان در آنجا قرار بگیرد. به عبارت دیگر می ‌توان گفت کانادا می تواند بهترین کشور برای هموطنان ما در رسیدن به اهداف شان و زندگی در آنجا باشد.

همان طور که می دانیم زندگی در کانادا برای ایرانیان، مزیت ها و ویژگی های بسیار زیادی دارد که از جمله آن ها می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

علاوه بر مواردی که در بالا بیان کردیم، زندگی در این کشور می تواند برای ایرانیان ویژگی ها و مزایای دیگری هم داشته باشد که افراد می توانند قبل از مهاجرت به این کشور آن ها را بررسی کنند و با خیال آسوده، رفاه و امنیت خود را در آنجا فراهم کنند.

از طرف دیگر می‌ توان گفت این کشور بیشترین مزیت ها را برای دانشجویان به وجود آورده است؛ چرا که شرایط بسیار خوبی را برای محصلان و دانشجویان فراهم کرده است و دارای منابع غذایی مناسبی می باشد. علاوه بر این، یکی دیگر از روش های زندگی در کانادا برای ایرانیان، سرمایه گذاری آن ها در این کشور می باشد. ایرانیان می توانند با سرمایه گذاری در این کشور، شرایطی را برای زندگی و اقامت در آنجا فراهم کنند. اما این را هم بگوییم که این سرمایه گذاری منجر به اقامت همیشگی و دائمی آن ها در این کشور نمی شود؛ بلکه آن ها می بایستی از مشاورین مهاجرتی آگاهی های لازم را در مورد اخذ اقامت دائم در کانادا دریافت کنند و از هزینه های زندگی در کانادا بیشتر مطلع شوند.

مسلما زندگی در کانادا علاوه بر مزیت هایی که دارد، مشکلاتی هم برای افراد به وجود می آورد که یکی از آن ها، افزایش هزینه های زندگی در کانادا است که بسیار مهم است.
در ادامه به بررسی دو مورد از مهم ترین هزینه های زندگی در کانادا یعنی هزینه هزینه خانه و هزینه خرید ماشین خواهیم پرداخت و تا حدودی با گشتی در یک فروشگاه با قیمت تعدادی از اقلام آشنا خواهیم شد.

هزینه زندگی در کانادا


هزینه های خرید خانه در کانادا چقدر است؟؟
همان طور که در بالا اشاره کردیم، هزینه های زندگی در کانادا بیشتر به خرید خانه مربوط می شود؛ چرا که افراد هر چه سریع تر با خانه جدید خود آشنا و سازگار شوند و آن را خریداری کنند، بهتر می توانند هزینه ها را کنترل کنند و کاهش دهند. می دانیم که هزینه های خرید خانه در کانادا به عوامل مختلفی از جمله اندازه و متراژ خانه، موقعیت مکانی خانه، شرایط خرید و زندگی در آن و..... بستگی دارد که افراد می توانند با در نظر گرفتن این عوامل، مقدار بودجه خود را با هزینه های مصرفی هماهنگ کنند. لذا آن ها می توانند علاوه بر خرید بهترین خانه، هزینه کمتری پرداخت کنند. علاوه بر این، هزینه های خرید خانه در کانادا با توجه به استان و شهر های مختلف آن و امکانات و تسهیلاتی که دارد، متفاوت و متنوع می باشد و کسانی که قصد خرید خانه در این کشور را دارند، می توانند تمامی عوامل موثر در قیمت آن ها را بررسی کنند و شرایط خرید این خانه ها را در نظر بگیرند تا به خوبی با آن ها سازگار شوند. علاوه بر خرید خانه، کسانی که می خواهند در این کشور آپارتمان اجاره کنند، می توانند از طریق شرکت و مراکز وام و مسکن کشور کانادا، از گزارش های آن ها در مورد اجاره خانه ها اطلاعات لازم را کسب کنند؛ چرا که این شرکت و مراکز اجاره آپارتمان و خانه ها را در کانادا برای هر سال بیان می کند و میانگین آن ها را ارائه می دهد.

امروزه با توجه به گزارش و پیش بینی هایی که انجام شده است، هزینه خرید خانه در کانادا بسیار افزایش پیدا کرده و شروع قیمت آن ها از ۵۰ هزار دلار به بالا می باشد. لذا بسیاری از افراد هنگام مهاجرت به این کشور به دلیل نداشتن بودجه کافی، سعی می کنند آپارتمان و خانه های مورد نیاز خود را رهن و اجاره کنند. همچنین می توان گفت افزایش قیمت خانه ها نیز می تواند یکی دیگر از عوامل موثر در هزینه های زندگی در کانادا باشد که بسیاری از افراد را از تصمیمات خود برای اقامت دائمی در این کشور باز داشته است و آن ها از مهاجرت خود صرف نظر کرده اند.

شرایط خرید اتومبیل در کانادا:
همان طور که می دانیم شرایط خرید اتومبیل در کانادا اهمیت بسیار زیادی دارد که افراد می بایستی با در نظر گرفتن این شرایط از وجود مشکلات و موانع بر سر راه خود، جلوگیری کنند. همچنین می توان گفت آن ها با خرید اتومبیل می توانند هزینه های زندگی در کانادا را کمی کاهش دهند؛ چرا که با داشتن وسایل نقلیه نیازی به پرداخت کرایه برای رفت و آمد ندارند و این می تواند در کاهش هزینه های زندگی در کانادا تأثیر بسیار زیادی داشته باشد. افرادی که قصد مهاجرت به کشور کانادا دارند، می دانند که قبل از ورود به این کشور نیاز به پرداخت هیچ گونه هزینه اضافی ندارند؛ اما این را هم می دانند که با وارد شدن به این کشور به دلیل خرید اتومبیل و یا حتی پرداخت کرایه، خرید خانه، مصرف غذا، بهداشت و.....، تا ساکن شدن دائمی هزینه های زندگی در کانادا بسیار گران و زیاد است و آن ها ناچار به پرداخت این هزینه ها هستند.

از مهم ترین شرایط خرید اتومبیل در کانادا می توان به داشتن مدارکی از جمله گواهینامه رانندگی، بیمه نامه معتبر اتومبیل و سند ثبت آن اشاره کرد که افراد می بایستی حتما به این سه مورد توجه بسیار زیادی داشته باشند تا بتوانند به راحتی در این کشور اتومبیل خریداری کنند.
علاوه بر این، یکی دیگر از عواملی که می تواند تاثیر اندکی در افزایش هزینه های زندگی در کانادا داشته باشد، خرید ماشین است؛ چرا که افراد می بایستی علاوه بر پرداخت هزینه خرید آن، هزینه هایی را برای تعویض گواهینامه قبلی خود و اخذ گواهینامه رانندگی در کانادا پرداخت کنند. به همین منظور افراد می توانند از تجربه و دانسته های قبلی خود استفاده کنند و به راحتی تعویض گواهینامه را انجام دهند. همان طور که می دانیم خرید اتومبیل در کانادا علاوه بر شرایطی که دارد، دارای مراحلی نیز است که افراد می توانند با آگاهی از این شرایط مراحل خرید اتومبیل را به خوبی پشت سر بگذارند و صاحب یک وسیله شخصی شوند. علاوه بر این، افراد می توانند برای کاهش هزینه های زندگی در کانادا، خودرو های مورد نیاز خود را به صورت دست دوم خریداری کنند؛ چرا که هزینه و مبلغ کمتری برای خرید آن ها پرداخت می کنند.
علاوه بر این می توان گفت افراد برای خرید اتومبیل در کانادا باید اتومبیل را ثبت کنند؛ یعنی آن ها می بایستی بعد از خرید اتومبیل و انجام مراحل مالکیت وسیله شخصی، آن را در دولت کانادا ثبت کنند که برای ثبت اتومبیل نیاز به مدارکی از جمله سند اعتبار ماشین، مدارک راهنمایی و رانندگی و شناسنامه، گواهی خرید و فروش اتومبیل، شماره پلاک و.... است.
پس افراد می توانند برای کاهش یکی از هزینه های زندگی در کانادا، ماشین را به صورت دست دوم خریداری کنند تا علاوه بر کاهش هزینه، بتوانند با قیمت مناسب و مقرون به صرفه آن را خریداری و صاحب آن شوند.

هزینه های زندگی در کانادا
مزایای زندگی در کانادا:
همان طور که در بالا هم اشاره کردیم، اگر چه زندگی در کانادا می تواند در ماه های اول هزینه های بالایی داشته باشد، اما بعد از ساکن شدن افراد، خرید وسایل مورد نیازشان و انجام کاری که در آن توانایی دارند، آن ها می توانند هزینه های زندگی در کانادا را کاهش دهند و از زندگی در آنجا لذت ببرند.
همچنین می توان گفت یکی از مزایای زندگی در کانادا این است که افراد می توانند در آنجا مشغول تجارت شوند؛ چرا که تجارت بسیار آسان و ساده می باشد و با کسب درآمد از آن، هزینه های زندگی در کانادا کمی کاهش می یابد و افراد می توانند بودجه کافی برای زندگی در این کشور را فراهم کنند. علاوه بر این، امنیت بسیار بالا و آرامش و رفاه حال افراد نیز یکی دیگر از ویژگی ها و مزایای زندگی در این کشور می باشد که باعث محبوبیت آن نزد مهاجران و افراد ساکن در آنجا شده است. از طرف دیگر می توان گفت هدف دولت کانادا دفاع و استقبال از مهاجران می باشد. به همین منظور این دولت تمام تلاش خود را کرده است که سطح امنیتی این کشور را بسیار بالا ببرد. فرصت تفریح و شادی نیز در این کشور بسیار بالا است؛ چرا که افراد می توانند با استفاده از امکانات بسیار خوب آنجا از جمله پیست دوچرخه سواری، اسکی، ماهیگیری و ....، اوقات فراغت خود را پشت سر بگذارند. همچنین می ‌توان گفت انجام این فعالیت های تفریحی و شادی آور، در مکان و محیط های بسیار خوب و جذابی انجام می ‌شود که در جذب افراد تاثیر بسیاری می گذارد. علاوه بر این، مهربانی، سخاوت مندی، خوش برخوردی و..... نیز یکی دیگر از مزایای افرادی است که در کانادا زندگی می کنند و این موضوع می تواند باعث افزایش جمعیت این کشور شود و مهاجران را به آنجا جذب کند. خلاصه اینکه افراد می توانند شرایط و هزینه های زندگی در کانادا را بررسی کنند و در صورت توانایی و بودجه کافی، مراحل اخذ اقامت دائمی در آنجا را پشت سر بگذارند.

مرکز خرید در کانادا را می شود به سه بخش تقسیم کرد:
1- Mall های تجاری بزرگ یا فروشگاه های تجاری بزرگ که مثل مجتمع های تجاری بزرگ خودمان در ایران هستند. انواع فروشگاه ها با برندهای متخلف . معمولا برای گردش و خرید لباس و سایر مایحتاج مناسب هستند. ظهر ها هم فودکورت های اون مملو از جمعیت خسته و گرسنه هست که انواع غذاهای عمدتا فست فود را می توان در آن ها سفارش داد. 

2- فروشگاه های زنجیره ای بزرگ
که معمولا روز های تعطیل خصوصا شنبه ها مملو از جمعیت هستند و البته با حضور کلی ایرانی  که آمده اند تا خرید کلی خودشون را که شامل مرغ و گوشت و میوه و سبزی و شیر هست را انجام بدهند.
این فروشگاه ها معمولا بصورت کلی تری فروش دارند و مواد اولیه برای پر کردن یخچال و شوینده ها و ... را باید از این مراکز خرید.

فروشگاه زنجیره ای کاسکو Costco
که معمولا در ابتدا باید کارت عضویت داشته باشید تا بتوانید خرید کنید.(عضویت خیلی ساده است)
این فروشگاه زنجیره ای برای خریدهای کلی مخصوصا برای خانواده های پر جمعیت کاملا اقتصادی است.
یادمان باشد که معمولا افراد در کانادا مثل ایران چندین یخچال و فریزر در منزل ندارد، بنابراین باید خریدهای خود را مدیریت کنند. تا فضای کافی برای بقیه خرید ها داشته باشند. مثلا شما می توانید یک بسته سیب زمینی سرخ کرده بزرگ بخرید ولی احتمالات نصف فریزر تون را پر خواهد کرد!
معمولا گوشت و مرغ و ... در اندازه های مناسب تری عرضه میشود. میوه و سبزی و شیر و ... خلاصه همه چیز هست حتی لوازم خانگی.
هزینه مایحتاج اولیه زندگی در کانادا برای یک خانواده 2 یا 3 نفر زیر 1000 دلار در ماه هست. به شرطی که بیرون غذا نخورید.
خبر خوب این است که فروشگاه کاسکو به راحتی اجناس را با فاکتور پس میگیرد.
موقع خروج هم یک ساندوچ هات داگ خیلی ارزون و بستنی فراموش نشود که قیمت زیادی را متحمل نخواهید شد اما ارزشش را دارد. 

3- فروشگاه های محلی (سوپر مارکت های ایرانی)
که تقریبا کلی از محصولات با برندهای ایرانی را  می توانید پیدا کنید. البته برندهای با کیفیت همه موجود نیست اما هر چی که تو ایران هست اونجا هم تقریبا هست که البته چند برابر قیمت ایران هست. 


در عکس های زیر مبلغ برخی از اقلام خوراکی در یکی از فروشگاه های (قیمت متوسط) تورنتور نوشته شده است. تاریخ 2019

 
 

پرسش و پاسخ

آیا آب و هوای کانادا سرد است؟

کشور کانادا دومین کشور پهناور جهان است لذا آب و هوای متفاوتی دارد. اما با توجه به موقعیت جغرافیایی کانادا در مجموع آب و هوای کانادا از ایران سرد تر است.

هزینه خورد و خوراک در کانادا چقدر است؟

در حالت معمول هزینه خوراک برای 2 نفر اگر خارج از خانه غذا نخورید به ماهیانه 1000 دلار نمی رسد.

هوای کانادا سرد است یا گرم؟

با توجه به موقعیت جغرافیای کانادا که نزدیک قطب شمال قرار دارد آب هوای کانادا عموما سرد است.

اخبار ویژه

  • سایت های کاریابی معتبر کانادا سایت های کاریابی معتبر کانادا ممکن است پیش از سفر به کانادا در صدد یافتن شغل باشید. بر همین اساس قصد داریم تا برترین سایت های کاریابی کانادا را به شما معرفی کنیم. رابرت هالف کریر بیلدر لینکدین الوتا جاب بوم گلس دور مانستر سیمبلی هایرد آیا شما تجربه استفاده از این سایت ها داشته اید؟ تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.   ...
  • تورنتو هزینه بالای مسکن تورنتو هزینه بالای مسکن یکی از نکات قابل توجه به هنگام مهاجرت در نظر گرفتن هزینه مسکن است. جالب است بدانید تورنتویی ها در سال گذشته بالاترین نرخ هزینه مسکن را پرداخت کردند و بدین ترتیب بالاترین نرخ هزینه مسکن در سال 2021 را از آن خود کردند.  بنابر تحقیقات به دست آمده شهروندان تورنتویی بیشتر از هر شهروند شهرهای دیگری مجبور به پرداخت اجاره و یا هرینه مسکن هستند. بر این اساس اعلام شده که 30 درصد از درآمد افراد ساکن در تورنتو صرف هرینه مسکن می شود. ...
  • ایر کانادا و برترین خطوط هوایی جهان ایر کانادا و برترین خطوط هوایی جهان بر طبق آخرین گزارش های برترین خطوط هواپیمایی دنیا، خط هوایی ایر کانادا درست در رتبه 50 از 100 شرکت هوایی قرار گرفته است که نشان دهنده نزول این رتبه بوده است.  در سال 2012 این خط هوایی رتبه 19 را در این لیست داشت و در سال گذشته به رتبه 33 رسید. اما امروزه در رتبه 50 از این لیست قرار گرفته است.  تاخیرهای طولانی، لغو پروازها، آشفتگی در مدیریت بارها تنها بخش کوچکی از اشتباهاتی است که این خطوط هوایی را درگیر کرده است. با این حال مدیران این مشکلات را به دلیل عدم نیروی کار کافی اعلام ...
  • زیبایی های طبیعی و تخریب به وسیله طوفان فیونا در کانادا زیبایی های طبیعی و تخریب به وسیله طوفان فیونا در کانادا یکی از این زیبایی ها صخره ای نمادین از ماسه سنگ در جزیره پرنس ادوراد است. این صخره توسط آب فرسایش داشت و به شکل فنجانی چای درآمده بود. امروزه تنها تکه سنگی صاف از آن باقی مانده است. دیگری تک درختی تنها در نوا اسکوشیا است. این درخت که از نژاد بلوط سرخ است حدود 300 سال عمر کرده است. امروزه بر اثر اصابت طوفان تنها بخش کوچکی از شاخ و برگ هایش باقی مانده است. هر دو این زیبایی های طبیعی سالانه عکاسان حرفه ای بسیاری را به سمت خود می کشاندند. اگر شما هم به دیدن این ...
  • افزایش جمعیت کانادا و مهاجرت افزایش جمعیت کانادا و مهاجرت از دلایلی که سبب شده تا کانادا سریع ترین نرخ رشد را داشته باشد مهاجرت است. این روزها کانادا سریع ترین رشد جمعیت خود را شاهد است و جالب است بدانید در یک روز حدود 3100 نفر به کانادا مهاجرت کردند. یکی از دلایل ذیرش این همه مهاجر جایگزین کردن نیروی ار سالخورده و سالمند خود با نیروی کار جوان مهاجر است که به این کشور سفر می کنند.  در میان کشورهای عضو گروه هفت کانادا بالاترین نرخ رشد را از آن خود کرده است. یکی از اثرات مثبت این تصمیم، پذیرش نیروی کار جوان است که محرک اقتصادی هستند ...
  • محبوبیت تردو محبوبیت تردو نظرسنجی های صورت گرفته نشان می دهد که از هر سه فرد کانادایی تنهایی یک نفر دوست دارد تا جاستین تردو در جایگاه خود بماند!! اما آیا این بدان معنی است که محبوبیت تردو رو به افول است؟؟ این روزها مردم کانادا نسبت به پیر پولیور احساس بهتری دارند و معتقدند برای نخست وزیری می تواند گزینه بهتری باشد. این در حالی است که تنها 33 درصد جمعیت کانادا هنوز بر ماندن ترودو بر منصب قدرت معتقد هستند. اما در این میان 67 درصد کانادایی ها علاقه دارند تا احزاب دیگری روی کار بیایند. در حقیقت محافظه کاران فدرال این ...
  • تنزل رتبه کانادا به جایگاه سوم تنزل رتبه کانادا به جایگاه سوم به تازگی کانادا در رتبه بندی کشورهای برتر کمی تغییر جایگاه داشته و به رتبه سوم رسیده است. در نظر سنجی صورت گرفته کشور سوئیس در صدر این لیست است و پس از ان آلمان رتبه دوم را از آن خود کرده است. کشور سوئیس به دلیل برخورداری از اقتصاد قوی و کیفیت بالای زندگی جایگاه نخست را دارد.با اینحال کشور کانادا هنوز هم دارای طرفداران بسیاری است. این گزارش ها از تحقیقات صورت گرفته دانشگاه های برتر آمریکا و دانشگاه پنسیلوانیا تهیه شده که بیش از 17 هزار نفر از 85 کشور دنیا در این نظرسنجی شرکت داشته اند.  ...
  • خرید ملک خرید ملک برای خرید ملک در کانادا به چند نکته مهم توجه کنید: علاوه بر هزینه ای که برای خرید خانه کنار می‌گذارید حواستان به سایر هزینه ها باشد. هزینه ها شامل بازرسی رسمی خانه، هزینه مالیات انتقال ملک، هزینه بیمه و مالیات بر دارایی، بیمه وام مسکن، هزینه نگهداری و تعمیرات، هزینه خدمات سرمایشی و گرمایشی،  هرچه پیش پرداختتان بیشتر باشد وام کمتری نیاز خواهید داشت و در نتیجه هزینه های اضافی مانند بیمه بازپرداخت وام نخواهید داشت. در کانادا انواع وام زیاد هستند به این منظور سعی کنید اطلاعاتتان را نسبت به انواع وام بروز کنید. سعی کنید پیش تائیدیه ...
  • شهرهای زیبای انتاریو شهرهای زیبای انتاریو از جمله جاذبه‌های گردشگری در انتاریو می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد: تاندربی این شهر با 110172 هزار نفر جمعیت، به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد سبب شده تا مردم به ماهیگیری،شکار، پیاده روی بپردازند و در کنار فرودگاه این شهر امکانات رفاهی خوبی در اختیار مردم است که طبیعت زیبای این شهر در کنار دریاچه آن، یکی از جاذبه‌های گردشگری انتاریو به حساب می‌آید. استرانفورد این شهر که بر روی رودخانه آون قرار دارد با برگزاری تئاتر معروف شکسپیر میان مردم شهرت دارد. یکی از جاذبه‌های گردشگری منطقه وجود قوهای زیبایی است که بر روی دریاچه هستند. خبر خوب ...
  • کاهش تورم در کانادا کاهش تورم در کانادا طبق گزارش‌های رسیده میانگین درآمد هفتگی در این ماه به نسبت ماه گذشته 3.5 درصد افزایش داشته که با توجه به تورم موجود چندان دلگرم کننده نیست. تورم کانادا 7.6 درصد است که از 8.1 درصد کاهش داشته است.  با این وجود همچنان هزینه‌های زندگی در کانادا بالاست و مردم در رفاه کامل نیستند. بررسی‌ها نشان داده که تنها 5 درصد از 23 بخش درآمدشان بالاتر از نرخ تورم بوده است. رئیس بانک مرکزی کانادا به تازگی اعلام کرده : کارفرمایان نمی‌توانند به اندازه کافی کارگر بیابند و دستمزدها را برای جذب و حفظ کارمندان افزایش می‌دهند. درست است که ...