کانادا 77
فروشگاه کاسکو یک

آشنایی با فروشگاه کاسکو Costco

فروشگاه کاسکو می‌تواند یک انتخاب خوب برای افرادی باشد که به دنبال قیمت‌های اقتصادی‌تر و کیفیت مناسب هستند.

یکی از دغدغه‌های مهاجران تازه‌وارد آشنایی با مراکز فروش در سرزمین جدید است؛ جاهایی‌که بتوان از آنها اجناس باکیفیت‌تر و ارزان‌تر خریداری کرد. کاسکو یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های فروشگاهی در جهان (رتبه دوم در امریکا و سوم در جهان) است که در سال 2014، 671 شعبه در سرتاسر جهان داشته که 88 تای آنها در کاناداست (بیشترین تعداد بعد از خود امریکا). این فروشگاه‌ها به دلایل مختلف با رقبایی چون والمارت، Home Depot، Target و نظایر اینها تفاوت‌های جدی دارد.

1) لزوم پرداخت حق عضویت برای خرید از کاسکو، که موجب ایجاد تعهداتی برای فروشگاه در قبال مشتریانش می شود.
2) فقدان طراحی داخلی فروشگاه؛ هر شعبه کاسکو شبیه سوله بسیار بزرگ و منظمی است که محصولات در طبقات بزرگ یا روی خود تخته‌های حمل بار در آن منظم شده‌اند و از دکوراسیون معمول سایر فروشگاه‌ها در اینجا خبری نیست. 3) عدم پرداخت هر نوع هزینه تبلیغاتی؛ کاسکو به این شهرت دارد که حتی یک دلار در خارج از مجموعه خودش برای خودش تبلیغ نمی‌کند و هرچه مواد تبلیغاتی دارد در قالب فعالیت‌های داخلی (وبسایت، انتشار نشری

ه، خبرنامه الکترونیکی …) است.

4) نوع بسته‌بندی و قیمت‌گذاری که معمولا در ابعاد خیلی بزرگ با قیمت‌های خیلی اقتصادی است آن را محبوب فروشگاه‌های کوچک (برای عرضه مجدد آن محصولات در بسته‌های کوچک‌تر) و خانواده‌های پرجمعیت

کرده است.

5) از نظر کیفیت، کاسکو یکی از معتبرترین و موثق‌ترین فروشگاه‌هاست به‌طوری که می‌توان با خیال راحت از کیفیت محصولات آن اطمینان داشت. در خصوص والمارت این موضوع خیلی صادق نیست.

6) کاسکو دارای یکی از طولانی‌ترین و سهل‌ترین سیستم‌های پس دادن محصولات مرجوعی است.

7) بنا بر نکات بالا (بسته‌بندی در حجم بالا، کاهش هزینه‌های بالادستی به دلیل عرضه ساده و بدون تجمل، کاهش هزینه‌های تبلیغاتی و…) قیمت کالاهای عرضه شده در کاسکو در اغلب موارد (مثلا در مورد کالاهای صوتی و تصویری و الکترونیکی) فوق‌العاده اقتصادی و معمولا پایین‌ترین در بازار عمومی کالا و خدمات است.

8) امکان دریافت خدمات جانبی از شرکت‌های دیگر نظیر خدمات بیمه‌ای، کرایه اتومبیل، مخابراتی و…با تخفیف (برای مشاهده فهرستی از این خدمات اینجا را ببینید) که بسته به نوع عضویت، ارقام مختلفی است.

[از نظر کیفیت، کاسکو یکی از معتبرترین و موثق‌ترین فروشگاه‌هاست به‌طوری که می‌توان با خیال راحت از کیفیت محصولات آن اطمینان داشت.

9) دریافت کوپن‌های تخفیف برای کالاهای پرمصرف در صورت عضویت executive (لازم به ذکر است که این مورد خیلی مهم نیست چون تعداد این کوپن‌ها در سال زیاد نیست.) البته کاسکو نظیر هر فروشگاه دیگر تخفیف‌های هفتگی هم دارد که در زمان حضور در فروشگاه می‌توان از آنها بهره برد و یا در زمان خرید آنلاین از آنها استفاده کرد. تعدادی از این کالاها از طریق اپلیکیشن آن معرفی می‌شود و تعداد دیگری فقط در صورت حضور در فروشگاه قابل رویت ا

فودکورت کاسکو

ست.

10) محوطه سرو غذا food court در هر فروشگاه کاسکو یکی از بهترین مکان‌ها برای دسترسی به fast food با قیمت‌های فوق‌العاده ارزان و کیفیت مناسب هستند و یکی از محبوب‌ترین مکان‌ها برای ترکیب خرید و ناهار! برای خانواده‌ها.

11) امکان امتحان کردن طیف گسترده‌ای از خوردنی‌ها در داخل هر فروشگاه که به مشتری‌ها فرصت بدهد خرید دقیق‌تری انجام دهند. تعداد این موارد در رزوهای تعطیل آخر هفته خیلی بیشتر از روزهای عادی است؛ دوا

زدهم، کیوسک عرضه خدمات تلفن همراه در داخل شعبه‌های کاسکو یکی از بهترین مکان‌ها برای تهیه تلفن همراه است که در ایام خاص با معرفی پروموشن‌ها، بهتر هم می‌شود. معمولا در این کیوسک می‌توانید پلن مورد نظر خود را با یک کارت هدیه بین 100 تا 200 دلاری کاسکو دریافت کنید.


 


معایب خرید از کاسکو

به‌رغم اینکه در کاسکو طیف متنوعی از محصولات دیده می‌شود اما هدف عمده در عرضه و خرید در این فروشگاه، خوار و بار روزمره است و به همین دلیل این فروشگاه را باید در رده grocery stores (فروشگاه مواد غذایی یا درست‌تر، مایحتاج روزانه) رده‌بندی کرد.
اما نکاتی که باید قبل از عضویت در کاسکو یا تصمیم به خرید از آن به آنها توجه کرد عبارتند از:
1) حق عضویت؛ اگر چه این عدد (به‌ ویژه در مورد اولین سطح از عضویت آن) زیاد نیست اما به هر حال موردی است که فروشگاه‌های دیگر نظیر والمارت فاقد آن هستند.
پس قبل از پرداخت حق عضویت باید اندیشید که میزان خرید و استفاده از خدمات این فروشگاه در یک سال به چه میزانی است و آیا پرداخت عضویت آن دارای منطق اقتصادی هست یا نه؟ همچنین بهتر است عضویت کاسکو را با ساده‌ترین و ارزان ترین نوع آن آغاز کنید.

2) بسته‌بندی‌های بزرگ؛ همان‌طور که در بخش قبلی بیان شد، – به دلیل مشخصات مشتری هدف که کسب و کارها و خانواده‌های پرجمعیت هستند- برای اکثر کالاهای دارای مصارف روزمره، بسته‌بندی های کاسکو فوق‌العاده حجیم است. خصوصا برای مواد فاسدشدنی، در صورتی که مصرف خانواده زیاد نباشد، این مشخصه به اتلاف مواد و ضرر و زیان منجر می‌شود. حتی برای کالاهای غیرفاسدشدنی مانند مواد بهداشتی، فضایی که این بسته‌ها می‌گیرند اهمیت د

کاسکو

ارد.
- به همین دلیل، عضویت کاسکو برای خانواده‌های کمتر از 4 نفر توصیه نمی‌شود به‌ویژه اگر خانواده در آپارتمان زندگی می‌کنند. اگر کمتر از 4 نفر هستید و قیمت‌ها و شرایط کاسکو را برای خود مناسب می‌بینید بهتر است خانواده‌ای مشابه خود پیدا کنید و اجناس خریداری شده در بسته‌های بزرگ را با هم تقسیم کنید.
3)  کم خریدن سخت است! حتی اگر از نظر تعداد اعضای خانواده هم عضویت در کاسکو منطقی باشد، به دلیل ویژگی‌های فروشگاه، نحوه عرضه و قیمت‌گذاری، خرید از این فروشگاه همیشه توام با پرداخت ارقام بالاست. کمتر دیده‌ام که بتوان وارد کاسکو شد و با همه وسواس‌ها، حداقل 100 دلار خرید نکرد. خرید بین 150 تا 250 دلار در هر نوبت، پدیده‌ای بسیار عادی است که در مقایسه با خرید از دیگر grocery stores عدد بسیار بالایی است.

توصیه: یک لیست خرید تهیه و فقط اجناس درون آن را بخرید. البته تجربه نشان داده که این توصیه از نظر تئوری منطقی است اما در عمل چندان به نتایج موفق نمی‌انجامد!

- به همین دلیل حتی برای مهاجران (به‌ویژه تازه‌واردان) که خرید عضویت کاسکو برای آنها منطقی است بهتر است که با رقم مشخصی پول نقد و بدون همراه بردن کارت‌های اعتباری به فروشگاه بروند تا در سقف بودجه‌ای مشخصی هر ماه خود خرید کنند.

4) محدودیت انتخاب؛ در اکثر زمینه‌ها، تنوع مدل‌ها و برندهای کالاهایی که در یک گروه خاص مثلا کامپیوتر در اختیار مشتری قرار می‌گیرد فوق‌العاده محدود است و قدرت انتخاب را کم می‌کند. اگرچه همان‌طور که در قسمت قبل بیان شد، این کالاها معمولا دارای کیفیت بالا و قیمت رقابتی هستند.
توصیه
: در مورد خرید کالاهای گران‌تری چون وسائل منزل و یا ابزاهای الکترونیکی و مشابه آنها حتما به‌خوبی تحقیق کنید و بعد در صورتی‌که کالای موجود در کاسکو، نیازهای شما را برطرف می‌کرد سراغش بروید.

5) فقدان دسترسی به اطلاعات هر شعبه از طریق وبسایت؛ کاسکو وبسایت بسیار قوی و کاربرپسندی دارد که برای خرید آنلاین یا اطلاع از سرویس‌های عرضه شده، همه نوع تسهیلاتی فراهم آورده اما برخلاف اکثر شرکت‌های دیگر، مثلا Home Depot جزییات اطلاعات انباری هر فروشگاه در دسترس نیست. مثلا شما نمی‌توانید بررسی کنید که ایا فروشگاه نزدیک شما الان فلان کالا را دارد یا نه و باید حتما به آن سر بزنید تا این نکته را دریابید. این را مقایسه کنید با اینکه الان در اغلب فروشگاه‌ها شما تمامی اطلاعات مربوط به اجناس هر فروشگاه را -چند قطعه و حتی در کدام طبقات کدام بخش از فروشگاه- می‌توانید از طریق وبسایت آن بررسی کرده و حتی در فروشگاه رزرو کنید؛

توصیه: الان از طریق اپلیکیشن کاسکو حداقل می‌توان فهمید تعدادی از کالاهایی که در هفته تخفیف خورده‌اند چیست. از این اپلیکیشن استفاده کنید. فراتر از این راهی غیر از رفتن به شعبه نیست! در مورد اجناس گران‌تر و مهم‌تر حتما اول شعبه را بررسی کنید و بعد سراغ خرید آنلاین بروید چون اگر جنسی در شعبه موجود باشد به احتمال فراوان از قیمت عرضه‌شده به صورت آنلاین، ارزان‌تر است؛

6) شلوغی! اگر می‌خواهید روزهای آخر هفته سری به کاسکو بزنید باید خود را برای یک فروشگاه خیلی شلوغ و زمان‌های انتظار در صف آماده کنید. گاه پیدا کردن جای پارک به‌رغم وسعت فراوان پارکینگ‌های اطراف این فروشگاه هم دردسر دیگری است. زمان‌های ناهار هم فروشگاه بسیار شلوغ است.

توصیه: بهترین زمان برای خرید غروب‌ روزهای وسط هفته است. البته احتمال دارد که برخی از نان‌های تولید نانوایی شعبه تمام شده باشند!

کاسکو نان

7) ساعات کاری کوتاه؛ این یک پرسش جدی است که چرا باید فروشگاهی با این میزان محبوبیت و مراجعه دارای یکی از کوتاه‌ترین ساعات کاری در میان رقبا باشد. معمولا ساعات کاری شعبه‌ها در روزهای هفته در تورنتو و اطراف، 10 صبح تا هشت و نیم غروب است. این را مقایسه کنید با والمارت، 7 صبح تا 11 شب، اکثر گروسری استورها 8 یا 9 صبح تا 10 شب و یا Home Depot از 6 صبح تا 10 شب. این در حالی است که صاحبان مشاغل کوچک و کسب و کارهای آزاد از مشتری‌های دائمی کاسکو هستند و ترجیح می‌دهند تا در ساعات بامدادی و قبل از حضور مشتری‌ها از کاسکو خرید کنند؛

توصیه: کاری نمی‌شود کرد! باید با همین ساعات فعلی کنار آمد چرا که حتی زمانی‌که رقیب بزرگی چون Sam’s Club –ورژن والمارتی کاسکو که مدت کوتاهی در کانادا فعال شد اما به دلیل مواجهه با تبعات رکود اقتصادی خیلی زود از کانادا رفت- در کانادا ساعات کاری عجیب و غریبی از 6 صبح تا نیمه شب اعلام کرد کاسکو حاضر نشد از خر شیطان پایین بیاید. با این همه اعتراض خود را به گوش مسئولان شعبه برسانید شاید یک فکری بکنند. همین‌طور که می‌بینید و در مقام مقایسه، ضعف‌ها و معایب کاسکو خیلی کمتر از محاسن آن است و تعدادی از آنها هم نظیر تعداد اعضا خانواده ارتباط مستقیمی به وضعیت مشتری دارد به همین دلیل کمتر دیده شده کسی که عضو این فروشگاه شود عضویتش را برای سال‌های بعد تمدید نکند. امید که این مطلب به کار بیاید.

- بستنی‌های کاسکو در فضای Food Court فروشگاه را حتما امتحان کنید. فوق‌العاده خوشمزه و در مقام مقایسه از نظر قیمت، شکست‌ناپذیر هستند. نگران اینکه بقیه وقتی یک بزرگسال در حال لیسیدن بستنی را ببینند چه خواهند گفت نباشید. نخست اینکه اینجا کاناداست؛ کمتر کسی عادت دارد مرتبا دیگران را به دلیل ظاهرشان قضاوت کند. دوم اینکه اگر نگاهی به دور و بر بیاندازید درخواهید یافت که در انجام چنین عمل شرم‌آوری تنها نیستید!

در نهایت باید گفت کاسکو از جمله فروشگاه های زنجیره ای هست که بعید است بتواند از آن چشم پوشی کنید.

پرسش و پاسخ

آیا آب و هوای کانادا سرد است؟

کشور کانادا دومین کشور پهناور جهان است لذا آب و هوای متفاوتی دارد. اما با توجه به موقعیت جغرافیایی کانادا در مجموع آب و هوای کانادا از ایران سرد تر است.

هزینه خورد و خوراک در کانادا چقدر است؟

در حالت معمول هزینه خوراک برای 2 نفر اگر خارج از خانه غذا نخورید به ماهیانه 1000 دلار نمی رسد.

هوای کانادا سرد است یا گرم؟

با توجه به موقعیت جغرافیای کانادا که نزدیک قطب شمال قرار دارد آب هوای کانادا عموما سرد است.