کانادا 77

اکسپرس اینتری ( express entry ) کانادا چیست؟

اکسپرس اینتری
امروزه مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری یکی از روش های محبوب بوده که این نوع از مهاجرت، در سال ۲۰۱۵تصویب و به اجرا درآمد. اکسپرس اینتری سیستمی جامع و آنلاین، برای دریافت اقامت دائم در کانادا می باشد؛ که به دلیل امتیازات و موقعیت خوب، افراد زیادی به دنبال کسب امتیاز برای مهاجرت هستند. این سیستم براساس قوانین و شرایط مختص به خود، امکان مهاجرت را برای شما مهیا می‌کند. این راهکار در اصل، جایگزین روش قدیمی شده؛ که توجه اشخاص زیادی را به خود جلب کرده است. این سیستم همگانی بوده و شامل تمامی افراد می‌شود؛ چه آنهایی که در خاک کانادا زندگی می‌کنند و چه افرادی که در کشورهای دیگر زندگی می‌کنند و همچنین کاملا آنلاین و در کمترین زمان انجام می شود. افرادی که در اکسپرس اینتری قبول شده دعوتنامه دریافت می‌کنند و حداکثر تا ۶ ماه می‌توانند، اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. آمار به دست آمده در سال های اخیر حاکی از آن است؛ که در سال ۲۰۲۰ حدود ۱۰۷ هزار دعوتنامه، فرستاده شده است.

اکسپرس اینتری در مجموع شامل چه کسانی شده و نیازه به چه شرایطی دارد؟
 نیروی انسانی متخصص برای کار
 نیروی کار ماهر و توانا
 نیروی با تجربه برای کار در کانادا

1. داشتن تجربه کار، به صورت حرفه‌ای : در این مرحله منظور از تجربه کاری، داشتن سابقه، در یکی از مشاغل طبقه بندی شده در کانادا می‌باشد. افراد واجد شرایط باید اثبات کنند که تمامی وظایف خود را بر اساس بیانیه شغلی، که طبق قانون کاری کانادا است را، به خوبی انجام می‌دهند. در مجموع این مشاغل ، شامل پست‌های مدیریتی، فنی و مهندسی و آکادمیک می‌شود.

2. مهارت در زبان : برای گرفتن امتیاز بیشتر و افزایش شانس ، در این پرونده مهاجرتی باید، حداقل نمره‌ی زبان را دریافت کنید. این نمره‌ها به سه دسته تقسیم شده که 8 نمره برای شنیداری، 7 نمره برای گفتاری و بقیه برای نوشتن است.

3. میزان تحصیلات : به طور کلی تحصیلات در کانادا، شامل دوره‌های متوسطه، آکادمیک می‌باشد؛ برای مهاجران، قانون ثابتی برای تحصیلات وجود ندارد؛ اما هر چقدر، میزان تحصیلات بالاتر باشد به همان اندازه بر روی امتیاز و شانس قبولی شما تاثیر می‌گذارد.

4. توانایی مالی : افرادی که قصد مهاجرت دارند؛ در مرحله‌ی اول، باید توانایی مالی خود را برای زندگی خود و خانواده به دولت کانادا ثابت کنند. اما فقط در دو حالت نیازی به گذراندن این مراحل نبوده؛ یک این که اجازه کار رسمی از طرف دولت در کانادا داشته باشید و یا پیشنهاد کار از طرف کارفرمای معتبر کانادا دریافت کرده باشید.

اکسپرس اینتری
برنامه‌های مربوط به اکسپرس اینتری در کانادا

متقاضیان مهاجرت به کانادا برای به دست آوردن شرایط لازم ، در یکی از گروه‌های فدرال قرار می‌گیرند. در اصل متقاضیان از طریق ، این برنامه‌ها در فدرال قرار گرفته؛ که اکسپرس اینتری کانادا، برنامه‌ای برای کنترل و مدیریت این سه گروه می‌باشد.

برنامه تجربه : تمرکز این برنامه، در اصل بر روی افرادی است؛ که سابقه کار در کانادا داشته و برای گرفتن اقامت دائم اقدام کرده اند.
برنامه فدرال اسکلید تریدرز : این برنامه مختص افرادی است، که مدرک دانشگاهی ندارند؛ ولی به طور ماهرانه مشاغل حرفه‌ای را گذارنده‌اند و تجربه و سابقه کار ، در این زمینه دارند.
برنامه فدرال اسکلیدورکر : این سیستم جزء برنامه‌های مهاجرتی بوده که معیار سنجش این برنامه با بقیه روش‌ها متفاوت تر است و امتیاز لازم برای ورود به مراحل بعد، در این برنامه 67 می‌باشد. این رتبه بندی با توجه به معیارهای مختلف مانند تحصیلات، سن و سابقه صورت می‌گیرد؛ که پس از عبور از استخر می‌توانید اقامت دائم بگیرید.

اکسپرس اینتری
معیار و نحوه محاسبه‌ی، امتیاز در استخر اکسپرس اینتری
در این مرحله پس از ثبت نام، باید وارد استخر (pool) شوید؛ تا حداکثر امتیاز لازم را بدست آورید. مجموع امتیازات 1200 بوده که 600 امتیاز مختص به خود فرد است و 600 امتیاز دیگر، شامل پیشنهادهای کاری در کانادا می‌شود. شما در نهایت بر اساس TCRS اگر امتیاز حداکثر را بدست آورید و جزء برتر ها باشید ؛ برای شما دعوتنامه ارسال شده و یا از طرف ، کارفرمای معتبر دعوت به کار می‌شوید.
معیارهای اصلی فردی برای مهاجرت : زبان، سن، تجربه و تحصیلات بوده که افراد مجرد، در این مرحله می‌توانند حداکثر 500 امتیاز کسب کنند و برای افراد متاهل این امتیاز 460 می‌باشد. در بخش امتیازات مربوط به تحصیلات ، حداکثر امتیاز برای متاهل‌ها 140 و برای مجردها 150 می‌باشد. امتیازات مربوط به زبان نیز، بر اساس CLB برای زبان انگلیسی و NCLC برای زبان فرانسوی تعریف شده‌است؛ که برای محاسبه و تبدیل نمرات خود به شاخص مربوط ، باید از نمرات آیلتس و TEF که در مراحل اولیه قرار داشت؛ استفاده کنید.
معیار امتیاز به همسر: یکی از فاکتورهای تاثیرگذار بر روی امتیازها، مربوط به همسر فرد متقاضی بوده که نمره زبان و تحصیلات او نیز بر روی امتیازات نهایی تاثیر گذار است و حداکثر امتیاز ی که می‌توان از طریق همسر به دست آورد 25 امتیاز است.
معیار ترکیب مهارت‌ها: در این مرحله ، تمامی ویژگی‌های افراد ترکیب شده و به طور کلی به آن‌ها امتیاز داده می‌شود. این قسمت برای اشخاصی که از مهارت فراوانی برخوردار هستند؛ طراحی شده‌است.
اکسپرس اینتری
مراحل مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری
1. ارسال فرم اطلاعات برای تقاضای اقامت در کانادا:
در این قسمت باید در سایت رسمی مهاجرت کانادا ثبت نام کنید و به طور آنلاین ، پرونده تشکیل داده و اطلاعات مربوطه را پاسخ دهید. تمامی اطلاعات باید دقیق و درست باشد. در صورت عدم واقعیت، 5 سال از مهاجرت به کانادا محروم می‌شوید.

2. تهیه مدارک مورد:
باید مدارک لازم برای مهاجرت مانند مدارک تحصیلی، مدرک دعوت به کار(در صورت داشتن دعوتنامه‌ی مربوط به کارفرما)، گواهی عدم سوء پیشینه، آزمایشات تکمیلی پزشکی و اثبات توانایی مالی

3. فرستادن اطلاعات مربوط برای بررسی اکسپرس اینتری :
در این بخش پروفایل خود را ساخته و اطلاعات مربوط به خود را وارد می‌کنید و در نهایت سیستم از این طریق شما را وارد استخر می‌کند؛ که همه‌ی افراد متقاضی، در این بخش قرار می‌گیرند.

4. دریافت دعوتنامه برای مهاجرت : در این مرحله ، در صورت کسب امتیاز قبولی باید، منتظر رسیدن دعوتنامه‌ی خود باشید و پس از دریافت دعوتنامه ، تنها 60 روز وقت دارید؛ تا درخواست اقامت را دائمی کنید.
.
.
فرم زیر را بدقت تکمیل نمایید تا امتیاز شما دقیقا منطبق با معیار رتبه بندی جامع کانادا CRS که مبنای ورود به کانادا با سیستم اکسپرس اینتری می باشد محاسبه گردد.
معیارهای رتبه بندی جامع (CRS) - اکسپرس اینتری
 • چنانچه برای اقامت در کانادا دعوت شده اید سن خود را در زمان دریافت دعوت نامه انتخاب کنید.
 • چنانچه قصد تکمیل فرم ثبت نام اکسپرس اینتری را دارید، سن فعلی خود را انتخاب کنید.
با توجه به توضیحات زیر بالاترین مدرک تحصیلی خود را مشخص کنید.
 • اگر مدرک کانادایی دارید آخرین مدرک خود را مشخص کنید. توجه داشته باشید که مدرک کانادایی شما باید از دانشگاه معتبر کانادایی، کالج، دانشکده فنی یا بازرگانی و یا سایر موسسات کانادایی گرفته شده باشد. آموزش از راه دور نیز مشروط بر اینکه کمتر از نیمی از مدت تحصیل شما را شامل شود، قابل قبول خواهد بود.
 • اگر مدرک شما خارج از کانادا صادر شده باشد، باید توسط یک سازمان معتبر در پنج سال گذشته ارزیابی و تایید شده باشد.
چنانچه پاسخ شما مثبت است موارد زیر را مد نظر قرار دهید:
 • کمتر از نیمی از زمان تحصیل شما می تواند صرف دروس انگلیسی یا فرانسه شده باشد.
 • تحصیلات شما نباید بصورت بورسیه و یا بگونه ای باشد که پس از تحصیل، متعهد به بازگشت به کشور خود باشید.
 • تحصیلات شما باید در یک دانشگاه یا کالج کانادایی انجام شده باشد. (دانشگاه های غیر کانادایی قابل قبول نیستند.)
 • شما باید برای حداقل هشت ماه بصورت تمام وقت ثبت نام کرده باشید و حدافل برای هشت ماه در کانادا حضور داشته باشید.
زبان رسمی کشور کانادا، انگلیسی و فرانسوی است.
لذا شما نیاز به ارسال نتایج آزمون زبانی دارید که از تاریخ صدور آن بیش از دو سال نگذشته باشد.
با توجه به پاسخی که دادید، شما فعلا واجد شرایط شرکت در اکسپرس اینتری نیستید. برای تکمیل فرم می بایست ابتدا در یکی از آزمونهای زبان رسمی شرکت نمایید.
از نتیجه آزمون، نباید بیش از دو سال گذشته باشد.
فقط کار تمام وقت دارای حقوق، جزء سوابق کاری محسوب می شود. (چنانچه بصورت پاره وقت کار کرده اید، معادل تمام وقت آن را وارد کنید)
توجه: در کانادا فهرست کاملی از کلیه مشاغل با عنوان طبقه بندی ملی مشاغل NOC وجود دارد. در این فهرست هر کار بر اساس نوع، گروه و سطح طبقه بندی شده است. بر اساس طبقه بندی NOC کار حرفه ای (Skill Work) شامل موارد زیر می باشد:
 • مشاغل مدیریتی ( مهارت سطح 0 بر اساس NOC)
 • مشاغل حرفه ای ( مهارت نوع A بر اساس NOC)
 • مشاغل فنی و مهارت های تجاری / شغل های فیزیکی ( مهارت نوع B بر اساس NOC)
برای اطمینان از گروه شغلی خود به لینک NOC مراجعه نمایید.
 • فقط کار تمام وقت دارای حقوق، جزء سوابق کاری محسوب می شود. (چنانچه بصورت پاره وقت کار کرده اید، معادل تمام وقت آن را وارد کنید.)
 • توجه داشته باشید که این سابقه کار فقط باید در یکی از سطوح NOC فرار داشته باشد. (سطح 0، A یا B)
برای اطمینان از گروه شغلی خود به لینک NOC مراجعه نمایید.
توجه: گواهی معتبر به فرد اجازه می دهد در برخی از مشاغل حرفه ای در کانادا کار کند. صرفا ایالات، مناطق و یا دولت فدرال می توانند چنین گواهی را صادر کنند. برای کسب این گواهی، فرد باید دوره های لازم را گذرانده، مهارت های لازم را کسب و در آزمون صدور گواهی قبول شود.
معمولا افراد برای ارزیابی باید به یک ایالت یا منطقه مشخص بروند و ممکن است نیاز به آزمایش یا آموزش از طریق یک کارفرمای کانادایی نیز وجود داشته باشد.
این مورد با کاندید شدن و انتخاب از طرف یک ایالت و منطقه متفاوت است.
پیشنهاد شغلی معتبر باید دارای ویژگی های زیر باشد:
 • تمام وقت باشد
 • در فهرست مهارت های شغلی NOC سال 2011، به عنوان یکی از مهارت های نوع 0 و یا سطح A یا B باشد
 • توسط LMIA پشتیبانی شود.
 • حدافل یک ساله بوده و شروع آن از زمانی باشد که کارت افامت دائم (PR) گرفته اید.
پیشنهاد شغلی شما فاقد اعتبار خواهد بود اگر کارفرمای شما:
 • سفارت، کمیسیون عالی یا کنسولگری در کانادا باشد.
 • در لیست کارفرمایان فاقد صلاحیت باشد.
تایید نهایی اعتبار پیشنهاد شغلی، برحسب پرونده شما به عوامل دیگری نیز بستگی خواهد داشت. در لینک زیر معیارهای پیشنهاد شغلی معتبر قابل مشاهده است.
چنانچه پاسخ این سوال را نمی دانید، به فهرست NOC مراجعه کنید.
چنانچه پاسخ این سوال را نمی دانید، به فهرست NOC مراجعه کنید.
توجه: چنانچه پاسخ شما مثبت است، برادر یا خواهر شما باید دارای شرایط زیر باشد:
 • 18 ساله یا بزرگتر باشد.
 • با شما یا همسرتان از طریق روابط خونی، ازدواج، یا فرزندخواندگی وابستگی داشته باشد.
 • با شما یا همسرتان، والدین مشترک داشته باشد.
یک برادر یا خواهر به شرط وجود موارد زیر با شما وابستگی پیدا می کند:
 • وابستگی خونی (بیولوژیکی)
 • وابستگی از طریق فرزندخواندگی
 • وابستگی از طریق ازدواج (برادر ناتنی یا خواهر ناتنی)
با توجه به توضیحات زیر بالاترین مدرک تحصیلی همسرتان را مشخص کنید.
 • اگر همسرتان مدرک، دیپلم یا گواهی کانادایی دارد آخرین مدرک او را مشخص کنید.
 • اگر مدرک همسرتان خارج از کانادا صادر شده باشد، باید توسط یک سازمان معتبر در پنج سال گذشته ارزیابی و تایید شده باشد.
 • اگر دو مدرک کارشناسی، یا یک کارشناسی و یک فوق دیپلم دارد، گزینه "دو یا چند گواهی، دیپلم و یا مدرک که حدافل یکی از آن ها مربوط به یک برنامه تحصیلی سه ساله یا بیشتر باشد" را انتخاب کنید.
کار باید جزء یکی از مشاغل سطح 0، A یا B در NOC باشد. فقط کار تمام وقت دارای حقوق، جزء سوابق کاری محسوب می شود (چنانچه همسرتان به صورت پاره وقت کار کرده است، معادل تمام وقت آن را وارد کنید).
اگر پاسخ مثبت است، نوع آزمون زبان همسرتان را مشخص کنید.
از نتیجه آزمون، نباید بیش از دو سال گذشته باشد.