کانادا 77
تحصیل در کانادا

امکان تحصیل در کانادا برای کلیه دانشجویان بین المللی از دبستان تا دانشگاه وجود دارد همچنین امکان حضور در دوره های زبان برای این عزیران امکان پذیر می باشد.

بر اساس آمار متشر شده از اداره مهاجرت کانادا، هر سال بیش از ۱۵۰ هزار دانشجو از کشورهای مختلف برای ادامه تحصیل در بیش از ۱۰ هزار رشته دانشگاهی به کانادا می‌ آیند. تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی و زبان فرانسوی امکانپذیر می باشد.

 

مقاطع تحصیلی در کشور کانادا

دوره کالج در کانادا

دوره های کالج، بیشتر روی مهارت های کاربردی و بازار کار تمرکز دارند. این دوره ها در کشور کانادا بسیار پر استقبال بوده و شمار زیادی از دانشجویان کانادایی و بین المللی در این دوره ها تحصیل می کنند. شرایط ورود به دوره های کالج در کانادا، نسبت به دانشگاه ها ساده تر بوده، ولی دریافت ویزای دانشجویی از طریق ثبت نام در کالج کانادایی کمی پر ریسک است، لذا باید تمامی جوانب را سنجیده و سپس اقدام نمود.

دوره پری بچلر یا همان مقدماتی لیسانس یا همان آماده سازی علمی pathway در کانادا Bachelor’s (دوره های آماده سازی علمی در دانشگاه های کانادا)‌

دوره پری بچلر در کانادا ویژه متقاضیانی است که تمایل به ورود در دوره لیسانس را دارند، اما با توجه به شرایط زیان و آکادمیک در دوره لیسانس پذیرفته نشده اند.

پیش نیاز اخذ پذیرش کالج در کانادا، داشتن مدرک پیش دانشگاهی بوده و در داشتن مدرک زبان الزامی وجود ندارد. 

 

دوره لیسانس در کانادا Bachelor’s

دوره لیسانس در کانادا (undergraduate degree) شامل دوره ای است که در کلیه استان های کانادا به جز استان کبک پس از سال ۱۲ دبیرستان آغاز می شود. این دوره در کانادا معمولا ۴ سال را در بر می گیرد. در استان کبک پس از سال ۱۱ دبیرستان، دانشجو قادر به ورود به دوره کالج خواهد بود و یا می تواند پس از شرکت در دوره پیش دانشگاهی دو ساله، وارد دوره لیسانس ۳ ساله شود. نام های اختصاری دوره های لیسانس شامل موارد زیر می باشند:

پیش نیاز اخذ پذیرش لیسانس در کانادا، داشتن مدرک پیش دانشگاهی (۱۲ ساله) بوده و در داشتن مدرک زبان برای اخد پذیرش الزامی وجود ندارد. 

 

دوره پری مستر در کانادا Pre-master

دوره پری مستر در کانادا ویژه متقاضیانی است که تمایل به ورود به دوره مستر را دارند، اما با توجه به شرایط زیان و آکادمیک در دوره مستر پذیرفته نشده اند. در برخی از رشته ها مانند حقوق، شرکت در دوره های پری مستر جهت ادامه تحصیل در دوره فوق لیسانس بسیار رایج می باشد. در گروه رشته های مهندسی نیز، بعضی از دانشگاه ها جهت پذیرش دوره فوق لیسانس نیاز به نمره آزمون GRE یا GMAT دارند، ولی با شرکت در دوره پری مستر و ارائه کارنامه آن، دانشگاه متقاضی را بدون مدرک GRE یا GMAT می پذیرد.

پیش نیاز اخذ پذیرش پری مستر در کانادا، داشتن مدرک لیسانس با معدل بالای ۱۴ و مدرک آیلتس با نمره ۵/۵ می باشد.

دوره فوق لیسانس در کانادا Master’s

دوره فوق لیسانس در کانادا (‌graduate degree) به طور معمول بین ۱ تا ۲ سال طول کشیده و به صورت Reasersh یا Course ارائه می شود. در دوره های course-based دانشجو می تواند با شرکت در کلاس ها و گذراندن واحدهای درسی، مدرک فوق لیسانس خود را دریافت کند. در دوره های فوق لیسانس research-based دانشجو ناچار است با کمک استاد راهنمای خود در زمینه موضوعی خاص تحقیق کرده و پایان نامه ارائه دهد. برخی از دوره های مستر نیز که ترکیبی هستند، شامل Course و Reasersh می باشند. دوره های مستر با Reasersh در بسیاری از موارد توسط دانشگاه یا استاد راهنما fund شده و این امکان را به دانشجو می دهند که نوعی از بورسیه تحصیلی کانادا را دریافت کند.

در برخی از دوره های مستر، متقاضی این امکان را دارد که به صورت مستقیم در مقطع دکتری ادامه تحصیل دهد.

پیش نیاز اخذ پذیرش فوق لیسانس در کانادا، داشتن مدرک لیسانس با معدل بالای ۱۴ و مدرک آیلتس با نمره ۶ یا ۶/۵ می باشد. برای برخی از رشته ها، در داشتن مدرک زبان برای اخد پذیرش الزامی وجود ندارد. 

 

دوره دکتری در کانادا Doctoral degree 

دوره دکتری در کانادا به ۳ تا ۵ سال زمان نیاز دارد. در دوره دکترای کانادا دانشجو موظف است یک پروژه را دنبال کند. اکثر این پروژه ها توسط شرکت های بزرگ حمایت می شوند، لذا بیشتر پروفسورها در دوره دکتری به دانشجویان fund یا کمک هزینه تحصیلی می دهند. این fundها در برخی موارد شهریه دانشجو را پوشش می دهند. البته در برخی از موارد مبلغی اضافه بر آن ها نیز به دانشجو داده می شود تا هزینه های زندگی او نیز تحت پوشش قرار داده شوند. دوره دکتری در کانادا دارای course نیز می باشد.

پیش نیاز اخذ پذیرش دکترا در کانادا، داشتن مدرک لیسانس و  فوق لیسانس با معدل بالای ۱۴ و مدرک آیلتس با نمره ۶ یا ۶/۵ می باشد. در بعضی از رشته های مهندسی، بدون مدرک زبان نیز می توان کار را آغاز نمود. پذیرش دوره دکتری در کانادا نیاز به رزومه علمی قوی دارد. در صورتی که سطح زبان انگلیسی و فرانسوی شما ضعیف بوده و رزومه علمی مناسب و مقالات معتبری ندارید، پذیرش دوره دکتری در کانادا برای شما امکانپذیر نخواهد بود. 

 

دوره دیپلما در کانادا graduate diploma

این دوره ها ویژه متقاضیانی است که مدرک لیسانس دارند، اما علاوه بر اینکه در دوره فوق لیسانس تمایلی به انجام تز یا پایان نامه ندارند، مایل به انجام کارورزی نیز نیستند. این دوره که معمولا شامل  ۳۰ واحد درسی است، در پایان دوره تحصیل امکان دریافت مدرک Graduate Diploma را به متقاضی می دهد. چنانچه متقاضی، پس از این ذوره، تمایل به دریافت فوق لیسانس داشته باشد، می تواند با گذراندن ۱۵ واحد دیگر مدرک فوق لیسانس حود را دریافت کند.

پیش نیاز اخذ پذیرش دیپلما در کانادا، داشتن مدرک لیسانس بوده و در داشتن مدرک زبان برای اخد پذیرش الزامی وجود ندارد. 

 

دوره پست بک در کانادا (لیسانس پیشرفته) post bac

دوره های Post-Bac یا (PBD) (Post-Baccalaureate Diploma) در کانادا دوره هایی را شامل می شوند که متقاضیان دارای مدرک undergraduate یا همان لیسانس می توانند وارد آن ها شوند و مهارت های زبان انگلیسی و مهارت کاری خود را به صورت عملی ارتقا دهند. این دوره ها که در کانادا معمولا ۸ ماه دوره تئوری و ۸ ماه دوره کارورزی در شرکت ها یا کارخانه ها را شامل می شوند، شانس خوبی برای استخدام متقاضیانی که در دوره لیسانس فارغ التحصیل شده اند، خواهند بود.

پیش نیاز اخذ پذیرش پست بک در کانادا، داشتن مدرک لیسانس بوده و در داشتن مدرک زبان برای اخد پذیرش الزامی وجود ندارد. 

 

دوره سرتیفیکیت در کانادا Certificate Programs

دریافت مدرک Certificate در کانادا، معمولا با گذراندن ۳۰ واحد درسی در کالج یا دانشگاه امکانپذیر خواهد بود. با توحه به اینکه این دوره پیش نیازهای کمی دارد، ورود به آن نسبتا ساده است. البته لازم به ذکر است که دانشجویان بین المللی با ثبت نام در این دوره، شانس زیادی جهت دریافت ویزای تحصیلی کانادا نخواهند داشت. طول این دوره معمولا یک ساله بوده و برای ورود به آن، مدرک دیپلم دبیرستان ضروری است.

پیش نیاز اخذ پذیرش سرتیفیکیت در کانادا، داشتن مدرک پیش دانشگاهی می باشد.

 

دوره دیپلما در کانادا Diploma Programs

مدرک دیپلما در کانادا  که متفاوت از دیپلم دبیرستان است، معمولا با گذراندن ۳۰ واحد درسی در کالج یا دانشگاه دریافت می شود. این دوره شامل پیش نیازهای کمی بوده و ورود به آن نسبتا ساده می باشد. البته دانشجویان بین المللی با ثبت نام در این دوره شانس بالایی جهت دریافت ویزای تحصیلی کانادا نحواهند داشت. طول این دوره معمولا دو ساله بوده و برای ورود به آن، مدرک دیپلم دبیرستان ضروری است. متقاضیان با شرکت در این دوره شانس بیشتری برای دریافت ویزای تحصیلی خواهند داشت.

پیش نیاز اخذ پذیرش دیپلما در کانادا، داشتن مدرک پیش دانشگاهی بوده و در داشتن مدرک زبان برای اخد پذیرش الزامی وجود ندازد. 

 

دوره ترکیبی در کانادا Collaborative & Joint Degree Programs

در این دوره که با همکاری کالج و دانشگاه ارائه می شود، متقاضی برخی از درس ها را در کالج و برخی دیگر را در دانشگاه می گذارند.

پیش نیاز اخذ پذیرش ذوره ترکیبی در کانادا، داشتن مدرک پیش دانشگاهی است.     

 

دوره کو آپ در کانادا Co-op Programs

دوره کو آپ در کانادا، شامل دوره هایی است که متقاضی همزمان با تحصیل، زمان خود را در شرکت ها گذرانده و معمولا برای آن حقوق دریافت می کند. در برخی از دانشگاه ها گذراندن این دوره ها الزامی می باشد.

پیش نیاز اخذ پذیرش کو-آپ در کانادا، داشتن مدرک پیش دانشگاهی است.

 

دوره کارورزی در کانادا Apprenticeship Programs

دوره کارورزی در کانادا شامل دوره هایی است که معمولا یا همزمان با تحصیل دانشجو بوده و یا در پایان تحصیل او طی خواهند شد. این دوره ها گاهی به صورت اختیاری بوده و گاهی به صورت الزامی می باشند که در این صورت جزئی از دوره اصلی محسوب خواهند شد.  

پیش نیاز دوره کارورزی در کانادا، داشتن مدرک پیش دانشگاهی است.

پرسش و پاسخ

با سلام من پذیرش دانشگها از کانادا را دارم . یه دلیل هزینه های بالای ناباروری در کانادا ، میخواستم در ایران باردار بشم و با ویزای دانشجویی وارد کانادا بشم. میخواستم بپرسم هزینه ها ی زایمان برای دانشجویی با شرایط من که در ایران باردار شدم به چه صورت می باشد؟ اگر در کانادا کار پارت تایم داشته باشم آیا برای هزینه های زایمان بیمه می شوم؟

سلام وقت بخیر شرایط بیمه درمان دانشجوی بین الملل در استانها و دانشگاه های یا کالج های مختلف در کانادا متفاوت است. چنانچه قبل از دریافت کارت بیمه باردار باشید، زایمان شما معمولا تحت پوشش بیمه درمانی دانشجویی نخواهد بود. از سوی دیگر در شرایط اضطراری ، تمام استانها و مناطق خدمات رایگان ارائه می دهند ، حتی اگر بیمار کارت بهداشت دولتی نداشته باشد. با این حال ، ممکن است محدودیت های قابل توجهی در خدمات ارائه شده برای شما بوجود داشته باشد.  

هزینه دریافت ویزای تحصیلی چقدر است؟

شرکت های متفاوت، وجوه مختلفی زا طلب می کنند که البته این امر بستگی و به سابقه و نوع عملکرد گذشته آنها دارد. شاید بتوان گفت بطور متوسط برای دریافت ویزای تحصیلی در کالج های دانشگاه مبلغ 4000 دلار دریافت می شود.

اگر موفق به دریافت ویزای تحصیلی کانادا شوم، هزینه های کالج و زندگی در کانادا برای 2 سال تحصیل چقدر خواهد شد؟

شهریه کالج های کانادا بین 10000 تا 17000 دلار کانادا در سال میباشد. هزینه زندگی در کانادا در طی دوران دانشجویی بستگی به عوامل زیادی دارد و ممکن است بین ماهیانه 1400 تا 2000 متفاوت باشد. باید خودتان را برای یک زندگی دانشجویی آماده کنید. اما افرادی که متاهل هستند این امکان را دارند که همسرشان بصورت تمام وقت در کانادا کار کند لذا هزینه های جاری زندگی تامین خواهد شد.

آیا تحصیل در کانادا روش مناسبی برای مهاجرت به کاناداست؟

بله قطعا تحصیل در کانادا یکی از بهترین روش ها برای مهاجرت به کاناداست.  

بعد از اتمام دوره تحصیل چه مدت فرصت برای کار پیدا کردن داریم؟

اگز دوره تحصیلی شما بین 9 ماه تا 2 سال باشد به همان میزان طول دوره تحصیلی اجازه دارید در کانادا کار پیدا کنید.

دانشجو چند ساعت در هفته می تونه کار کنه؟

اگر با ویزای دانشجویی به کانادا رفته باشید می توانید بصورت نیمه وقت (هفته ای 20 ساعت) بصورت قانونی کار کنید. اگر متاهل بایشید همسفر شما مجاز خواهد بود از لحظه ورود به کانادا اجازه کار تمام وقت را کسب کند.

اخبار ویژه

  • تحصیل در کانادا تحصیل در کانادا در کانادا استان های انتاریو ، نیوفاندلند و لابرادور ، آلبرتا ، مانیتوبا ، نوا اسکوشیا ، کبک ، بریتیش کلمبیا ، ساسکاچوان ، نیوبرانزویک و جزیره پرنس ادوارد کانادا مسئول عملیات آموزش یا تحصیلات عالی هستند. اگرچه هر استانی میتواند مدل و روش خود را داشته باشد و در مدیریت سیستم آموزشی عالی کمی متفاوت باشد با بقیه اما شباهت های زیادی هم با هم دارند که همین امر میتواند کمک کند به دانشجویانی که برنامه ریزی میکنند برای تحصیل در کانادا تا بتوانند شناخت بهتری از سیستم آموزشی کشور داشته باشند به عنوان مثال همه ی دانشگاه ها ...