کانادا 77

اخبار » مدارس متوسطه در کانادا

مدارس متوسطه در کانادا

آموزش دوره ی متوسطه در کانادا برای دانش آموزان بین ۱۲ تا ۱۸ سال (پایه های ۷ام تا ۱۲ام) می باشد. این دوره در دبیرستان گذرانده می شود و ممکن است به دو بخش جونیور و سنیور (ارشد) (که در ساختمان های متفاوت یا حتی در مکان های مجزایی برگزار می شوند) تقسیم شود.  دبیرستان های کانادا به دو قسمت جونیور (Junior high) برای افراد ۱۲ تا ۱۴ سال (پایه های ۷ تا ۹) و کلاس های سنیور برای افراد ۱۵ تا ۱۷ سال (پایه های ۱۰ تا ۱۲) تقسیم می شوند. در کبک، دانشجویان در پایه های ۷ تا ۱۱ در دبیرستان حضور دارند و سپس برای دو یا سال دیگر به یک کالج عمومی یا فنی حرفه ای (collége d’enseignement général et professionnel/CEGEP) منتقل می شوند. همانند مدارس ابتدایی، مدارس متوسطه نیز مختلط هستند.

مدارس متوسطه کانادا ممکن است در برنامه های تحصیلی (آکادمیک) یا فنی حرفه ای یا هنر تخصص داشته باشند؛ همه شامل برخی سیستم های آموزشی هستند که دانش آموزان را برای کالج های حرفه ای یا محلی و یا دانشگاه آماده می کنند. دروس اجباری یا اصلی برنامه ی درسی باید در ترم ها یا سال های تعیین شده توسط هر استان، تدریس شود. این دروس معمولا شامل انگلیسی (فرانسه)، ریاضیات، علوم عمومی، بهداشت، ورزش (آموزش فیزیکی) و مطالعات اجتماعی و علوم اجتماعی (که ممکن است شامل تاریخ و دولت کانادا، جغرافیا، تاریخ جهان و مسائل اجتماعی  باشند) می باشند. علاوه بر دروس اجباری، داش آموزان دروسی اختیاری که در آینده به نفع آنهاست، انتخاب می کنند.

دروس اختیاری معمولا با توجه به نیمی از فعالیت های دانش آموز در پایه های نهم تا دوازدهم تشکیل می شود. حول و حوش پایه ی نهم، دانش آموزان برای شروع برنامه ریزی شغلی خود و انتخاب دروسی که در حوزه ی انتخابی شان به سود آنهاست، مشاوره ی راهنمای شغلی را دریافت می کنند. این مشاوره در کل سال های ارشد (Senior) دبیرستان و در کالج ادامه دارد. مدارس بزرگتر ممکن است گزینه های مختلفی برای دروس انتخابی در سه سطح تحصیلی، حرفه ای و عمومی ارائه دهند. دانش آموزانی که قصد رفتن به کالج یا دانشگاه را دارند دروسی را که بر علوم آکادمیک (زیست، شیمی، فیزیک)، ریاضیات عالی (جبر، هندسه، مثلثات و حسابان)، ادبیات انگلیسی یا فرانسه ی پیشرفته، انشا، علوم اجتماعی یا زبان های خارجی را انتخاب می کنند.

برنامه های فنی و حرفه ای ممکن است آموزش خود را در ۴ حوزه ی زیر ارائه دهند: آموزش کشاورزی که دانش آموزان را برای مدیریت و عملیات مزارع آماده می کند؛ آموزش کسب و کار که به دانش آموزان درباره ی حوزه های تجاری آموزش می دهد؛ اقتصاد خانه که دانش آموزان را برای مدیریت خانه، مراقبت از کودک و بیمار آماده می کند؛ آموزش های حرفه ای و صنعتی که آموزش هایی را برای مشاغل مکانیک، تولیدی، ساخت و ساز و سایر حرفه ها به دانش آموزان ارائه می کند. دانش آموزانی که علاقمند هستند از دبیرستان به کسب و کار وارد شوند ممکن است دوره های تایپ، کتابداری، علوم رایانه و یا سایر دوره های انگلیسی یا فرانسه را بگذارنند.

ورزش های مدرسه در کانادا مشهور هستند اگرچه اکثرا در خارج از ساعات مدرسه (فعالیت فوق برنامه) انجام می شوند. ورزش های تیمی پرستیژ بالایی در دبیرستان دارند و بودن در تیم مدرسه برای بسیاری از دانش آموزان نسبت به دانش آموز برتر کلاس بودن از اهمیت بیشتری برخوردار است. اغلب به شوخی گفته می شود که دانش آموزانی که در ورزش برتری دارند در کارهای تحصیلی خود بسیار ضعیف و تنبل هستند. با این حال اگر نمرات دانش آموز به حد نصاب مورد نیاز نرسد، تا زمان بهبود نمراتش از حضور او در تیم ورزش جلوگیری به عمل می آید (و او به طور مداوم مورد نظارت قرار می گیرد). ورزش دبیرستان در مرکز فعالیت های مدرسه است و همچنین در صدر فعالیت های مهم کالج های کانادا می باشند.

علاوه بر ورزش، بسیاری از فعالیت های تحت اسپانسرشیپ مدرسه از جمله باشگاه های علوم و طبیعت، سازمان های موسیقی (باندهای موسیقی و گروه کر)، گروه های هنری و نمایش و باشگاه های زبان در خارج از ساعات مدرسه انجام می شوند. اکثر دبیرستان ها یک روزنامه ی دانش آموزی و یک تاریک خانه ی عکاسی نیز در اختیار دارند. کالج ها و دانشگاه ها و همچنین کارفرمایان توجه زیادی به دستاوردها و موفقیت های دانش آموزان در فعلایت های فوق برنامه ی دبیرستان دارند. دبیرستان‌های کانادا همچنین مراکز اجتماعی مهمی محسوب می شوند و مشارکت در رویدادهای اجتماعی تحت سازماندهی مدرسه همانند رقص های مدرسه و بازی های هاکی فصلی بسیار رایج هستند.

 

تاریخ :سه شنبه 23 اردیبهشت 1399