کانادا 77
مقاله دوم

هزینه های زایمان در کانادا (نقد مقاله 2)

مقاله وزین دیگری را که مطالعه کردم، مطالب مهم آن را در زیر آورده و نیز تجربیات شخصی خودم را زیر مطلب (به رنگ آبی) اضافه می کنم.

من و همسرم در ماه 7 بارداری بعنوان توریست وارد کانادا شدیم و قبل از شروع سال 2019 ( آذر ماه 1397) فرزندمان در تورنتو بدنیا آمد.

 

اگر می‌خواهید فرزندتان پاسپورت کانادا داشته باشد و نیاز به راهنمایی در زمینه زایمان در کانادا دارید حتما این مطلب را بخوانید.

قبل از هر چیز باید ویزای کانادا را داشته باشید.

حالا ویزای توریستی کانادای شما آماده است و می خواهید وارد پروسه زایمان در کانادا شوید، در ابتدا می‌بایست یک شهر از کانادا را برای زایمان انتخاب کنید که می‌توانید مونترال، تورنتو، ونکوور و یا شهرهای دیگر باشد که این انتخاب به این بستگی دارد که شما در آن شهر آشنایی دارید یا نه و اگر آشنایی ندارید مونترال و یا تورنتو بهترین گزینه‌های موجود به شمار می‌آیند. مونترال به دلیل هزینه‌های کمتر نسبت به بقیه شهرها اولویت دارد و اگر هم آشنایی دارید بهتر است به همان شهر برای پروسه زایمان بروید چرا که داشتن یک دوست یا فامیل و ... برای شما یک امتیاز مثبت برای پروسه زایمان در کانادا با ویزای توریستی کانادا و گرفتن پاسپورت کانادایی برای نوزاد است. خوب پس از انتخاب شهر محل اقامت در کانادا می‌رسیم به مرحله بعد که تعیین محل اقامت در این بازه زمانی سه تا چهار ماهه است که اصولا افرادی که اعضاء خانواده ایشان در کانادا هستند به منزل ایشان می‌روند و افرادی که آشنایی ندارند می‌بایست یک خانه را برای این مدت اجاره کنند که اجاره خانه از 800 دلار تا 1500 دلار کانادا برای یک ماه است. این خانه‌ها بیشتر به صورت مبله اجاره داده می‌شوند. می‌بایست قبل از سفر محل اقامت شما تعیین شود که به محض ورود به کانادا به محل اقامت خود بروید و استقرار پیدا کنید.

داشتن یک آشنا در شهر مورد نظر برای شما نعمت بزرگی خواهد بود. بنابراین شهری را انتخاب کنید که فامیل، دوست و یا آشنایی را در آن دارید و این فرد تسلط کافی به زبان انگلیسی و شهر داشته باشد. ما در منزل یکی از دوستان ساکن بودیم و که انصافا بصورت روزانه کار های ما را پیگیری می کرد.
مشاهدات من از محل های سکونت در اطراف شهر تورنتو این بود که برای اقامت در یک اتاق مستقل مبلغی حدود 1000 دلار ماهانه و برای استفاده از یک خانه کامل و راحت حدود 2000 تا 2500 دلار کانادا بصورت ماهیانه باید بپردازید.

بیمارستان در کانادا


موضوع بعدی حداکثر زمانی است که مادر نوزاد می‌تواند سوار هواپیما شود و این مسیر را طی کند و برای بارداری مادر مشکلی پیش نیاید که بهترین زمان برای سوار شدن هواپیما تا حداکثر پایان هفته 28 بارداری معادل پایان شش و نیم ماهگی است که هنوز از زمان باقی مانده بارداری 12 هفته معادل دو و نیم ماه باقی مانده باشد و در این زمان خطر زایمان زودرس و سقط جنین کمتر است. پرواز بعد از 28 هفتگی ریسک بالایی دارد و شما اصلا نگران دستگاه‌های بازرسی فرودگاه و اشعه آن نباشید که هیچ تاثیر منفی روی جنین شما ندارد، بهتر است در مسیر رفت و برگشت از صندلی بیزینس برای مسافرت به کانادا استفاده کنید که به راحتی در هواپیما بنشینید و اگر هم خواستید رفت را اکونومی و برگشت را بیزینس بگیرید و یا هر جور که راحتتر هستید تا زایمان در کانادا برای شما راحت باشد و اگر صندلی شما اکونومی بود در کنار راهرو باشید و کمربند مادر نوزاد زیر شکم و بالای ران‌ها بسته شود، در طول پرواز حرکات کششی انجام دهید و هر چند وقت یک بار قدم بزنید که بدن به حالت سکون نرسد، مایعات زیادی بنوشید و نگران فشار هوا در کابین پرواز نباشید چرا که مشکلی برای جنین شما به وجود نمی‌آورد. همچنین می‌بایست مانتو گشاد و راحت بپوشید. شایان ذکر است ایرلاین‌ها تا پایان هفته 28 بارداری از شما مجوز پرواز از پزشک نمی‌خواهند و نیاز هم نیست در فرودگاه به کارمندان ایرلاین در زمان صدور کارت پرواز بگوئید که باردارید و بدون هیچ دردسری می توانید سوار هواپیما شوید و در راهی قدم بگذارید که برای آینده فرزندتان بزرگ ترین هدیه را داده باشید.

در خصوص ایرلاین ها موکدا ترکیش را توصیه می کنم. ما در هفته 30 بارداری سوار بر ترکیش به تورنتو رفتیم و هیچ کس هیچ گواهی در هیچ مرحله ای از ما نخواست. البته ما گواهی چند دکتر متخصص را با ترجمه رسمی آنها همراه داشتیم.
توصیه این است که نهایتا در هفته 28 بارداری بروید که خیلی از نگرانی های را که ما داشتیم را نداشته باشید.
در بدو ورود به پرواز شرایطتان را به مهماندار بگویید تا بهترین صندلی را به شما بدهد. به ما یک صندلی خالی دادند که راحت تر باشیم.
در طی پرواز آب فراوان بنوشید، هر دو ساعت یک بار در هواپیما راه بروید و حرکات ملایم کششی انجام دهید.

پرواز به کانادا


انتخاب نوع ایرلاین در مسیر کانادا مهم است چرا که مسیر طولانی است و اگر یک پرواز مستقیم از تهران به مونترال یا تورنتو بود حدود 12 ساعت طول می کشید، حالا که پرواز،  مستقیم نیست انتخاب‌های ما محدود به پرواز لوفت هانزا، ترکیش ایرلاین یا قطر ایرویز می‌شود که در گزینه پرواز با لوفت هانزا در مسیر تهران به فرانکفورت با طول مدت 5 ساعت می‌روید و پس از توقفی چند ساعته در فرودگاه فرانکفورت با پرواز 8 ساعته بعدی به مونترال می‌رسید، در گزینه ترکیش ایرلاین به پرواز تهران استانبول در طول مدت 3 ساعت و نیم از تهران به استانبول می‌رسید و پس از توفقی کوتاه با یک پرواز 10 ساعته به مونترال خواهید رفت. در انتخاب قطری نیز با یک پرواز 2 ساعته به دوحه می‌روید و از دوحه با بوئینگ 777 در یک پرواز 13ساعته به مونترال خواهید رسید.

یکی از دلایلی که به شما ترکیش ایرلاینز را توصیه کردم این است که ما بدون داشتن مدارک ایرانی برای نوزاد، با پرواز ترکیش به ایران برگشتیم. بنابراین اگر به هر دلیلی خواستید بعد از گرفتن پاسپورت کانادای نوزاد به ایران، برگردید و منتظر صدور مدارک ایرانی نشوید می توانید فقط با در دست داشتن پاسپورت کانادایی نوزاد و مدارک شناسایی خودتون پرواز بازگشت را انجام دهید.
دقت داشته باشید ایرلاین لوفت هانزا بدون مدارک ایرانی مانع پرواز نوزاد شما به ایران خواهد شد.
در خصوص قطر ایرانیز تجربه ای ندارم. اما به نظرم پرواز دوم که 13 ساعت هست خسته کننده خواهد بود.


حالا شما تصمیم گرفته‌اید که برای زایمان به کانادا بروید و نوزاد خود را در کانادا به دنیا بیاورید و برایش پاسپورت کانادایی بگیرید، لذا باید بدانید هزینه زایمان طبیعی در بیمارستان از 5000 دلار کانادا و هزینه دکتر زنان از 3500 دلار کانادا و سایر هزینه آزمایشگاهی و پزشکی که جمعا می‌شود 10000 دلار یعنی شما برای زایمان طبیعی معادل ده هزار دلار کانادا یا 7800 دلار آمریکا هزینه دارید و این فقط هزینه پرداختی به بیمارستان و پزشک در حالت روال طبیعی زایمان است و می‌ماند هزینه اقامت تا 4 ماه در کانادا و خورد و خوراک و رفت و آمد و خریدهای بچه و دارو و ... که با توجه به شرایط افراد و محل اقامت در خانه دوستان و فامیل و یا محل اقامت اختصاصی و رنت اتومبیل و ... حداقل 10000 دلار کانادا و به بالا آب می‌خورد و شما هم می‌توانید در فرودگاه کانادا به ازاء هر نفر تا 10000 دلار کانادا معادل 7800 دلار آمریکا همراه داشته باشید که بهتر است پول خود را در ایران به دلار کانادا تبدیل کنید و هر نفر ده هزار دلار همراه داشته باشید که اگر دو نفر 20000 و سه نفر 30000 دلار است و نیاز به اظهار ندارد و بالای هر نفر 10000 دلار نیاز به اظهار دارد در فرودگاه‌های کانادا و لذا بودجه حداقلی زایمان در کانادا می‌شود بیست هزار دلار کانادا معادل 15.600 دلار آمریکا که این بودجه برای حداقل هزینه تلقی می‌شود و اگر بخواهید خیلی راحت و عالی این پروسه را انجام بدهید تا سی هزار دلار کانادا معادل 23.400 دلار آمریکا آب می‌خورد که البته اگر بخواهید خانه اختصاصی و ماشین اختصاصی داشته باشید و همه خریدهای نوزاد را در کانادا انجام بدهید و ... این هزینه تا چهل هزار دلار کانادا معادل حدودی  30.000 دلار آمریکا آب می‌خورد چرا که نسبت تبدیل دلار آمریکا به کانادا اکثرا 1.28 است.

در بیمارستان برای پذیرش از ما یک کارت اعتباری خواستند و مبلغ 7800 دلار کانادا را بلافاصله الحساب از آن کسر کردند. (پس از ترحیص، حسابداری با یکی دو هفته تاخیر مبلغی از وچه را عودت داد)
هزینه دکتری زنان و زایمان حدود 2500-3000 دلار از ما گرفتند که البته الان افزایش پیدا کرده و به 4000 تا 4500 دلار کانادا رسیده است.
به نظرم پیش بینی 30 هزار دلار کانادا برای هزینه های بیمارستان و پزشکی منطقی است که اگر همه چیز خوب پیش برود کمتر از این خواهد شد و برای 3 ماه اقامت حدود 10 دلار نیز هزینه اقامت و خورد و حوراک و رفت آمد خواهد شد.
شرایط خاص ممکن است برای هر نوزادی پیش بیاید (مثلا نوزاد مبتلا به زردی شود) که شبی حدود 4 هزار دلار باید هزینه اضافه بپردازید. یا مشکلات پزشکی دیگر.

زایمان در کانادا


حالا شما اگر می‌خواهید فرزندتان شهروند کانادایی باشد و از مزایای شهروندی کانادا و تحصیل رایگان و زندگی و پاسپورت و آزادی رفت و آمد به حدود 160 کشور دنیا استفاده کند می‌توانید وارد این پروسه شوید که الان برایش یک سرمایه‌گذاری تا سی هزار دلار آمریکا کنید.بخش دوم:

در ادامه یادداشت زایمان در کانادا به اینجا می‌رسیدیم که شما تصمیم گرفتید که فرزند خود را در کانادا به دنیا بیاورید و تا دو ماه و نیم قبل از زایمان وارد کانادا شوید و بودجه پروژه زایمان در کانادا را هم گفتیم، قبل از ترک کشور ایران می بایست پروسه صدور شناسنامه و پاسپورت ایرانی برای فرزند خود را بدانید. در عدم حضور شما فقط پدر پدر نوزاد یا جد پدری می‌تواند به وزارت خارجه مراجعه نماید و این کار را انجام دهد و یا باید به فرد دیگری وکالت دهید و اصل شناسنامه و کارت ملی پدر و مادر نوزاد را در اختیار نماینده خود قرار دهید و اگر قرار شد پدر و جد پدری نباشد می‌بایست وکالت محضری راجع به این کار به شخص دیگری بدهید که پس از دریافت گواهی تولد کانادا که بعدا خواهیم گفت به آدرس تهران، خیابان امام خمینی، جنب سر در باغ ملی، ساختمان شماره 3 ، طبقه همکف، اتاق شماره 122 برود و با مدارک

1-اصل گواهی تولد فرزند در کانادا
2-اصل شناسنامه پدر و مادر
3- شناسنامه جد پدری یا وکالت نماینده که در وکالت به موضوع ترجمه و تائید گواهی ولادت فرزند موکل و صدور شناسنامه اشاره شده باشد
4-قبض پرداخت مبلغ 594.000 ریال به حساب خزانه‌داری کل مراجعه و پس از دریافت تائیدیه مربوطه به راحتی و در یک روز هم شناسنامه و هم پاسپورت ایرانی فرزند شما صادر می‌شود. ضمنا می‌توانید مدارک را به دفتر حفظ منافع ایران در واشنگتن بفرستید که توصیه نمی‌شود.

شناسنامه ایرانی را فقط پدر نوزاد و یا جد پدری می تواند بدون وکالت در ایران بگیرد پس توصیه من هم این است که به یکی از بستگان خود که ساکن تهران باشد حتما قبل از رفتن وکالت محضری برای دریافت شناسنامه ایرانی بدهید.
اصل گواهی تولد کانادایی (یک برگه است که معادل شناسنامه ایرانی ماست) را می توانید بصورت اینترنتی در تورنتور پس از اینکه نوزاد به دنیا آمد درخواست کنید. این گواهی تولد دو شکل دارد که هر یک کاربرد خود را می توانند داشته باشند. ما هر دو گواهی تولد را درخواست دادیم ولی آنچه که شما برای صدور شناسنامه ایرانی نیاز دارید "لانگ فرم" است. نام پدر و مادر در لانگ فرم ثبت شده است. برای ما پس از یک هفته گواهی تولد نوزاد با پست به دستمان رسید.
البته شما برای دریافت شناسنامه ایرانی نوزاد می توانید از طریق دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن آمریکا نیز اقدام کنید. که این کار نیز ریسک های خود را دارد. مثلا باید یا خودتان به آمریکا بروید (ویزا آمریکا!) یا از طریق پست مدارک را ارسال کنید که احتمال گم شدن و تاخیر تا 40 روز و بالاتر نیز وجود دارد. زمانی که ما می خواستیم اقدام کنیم کارکنان شرکت پست کانادا هم در اعتصاب بودند و مرسولات با تاخیر بیشتری ارسال می شد. ولی اگر عجله ای برای بازگشت ندارید محل صدور شناسنامه ایرانی فرزندتان واشنگتن ثبت خواهد شد. ( که نمی دانم به چه دردی خواهد خورد!)
ما پس از دریافت گواهی تولد برای دریافت پاسپورت کانادایی نوزاد بصورت حضوری مراجعه کردیم به یکی از دفتر کانادا .... و یک هفته بعد پاسپورت کانادایی آماده بود که حضورا گرفتیم.
برای پاسپورت نیاز به عکس گرفتن از نوزاد خواهید داشت.
روز بعد هم که تاریخ بلیط برگشت را به آن روز تغییر داده بودیم به فرودگاه مراجعه کردیم و با نشان دادن پاسپورت کانادایی نوزاد بلیط برگشت همانجا در فرودگاه 3 ساعت قبل از پرواز برای نوزاد تهیه شد.(ترکیش ایرلاین)
در استانبول نیز زمان ورود به پرواز استانبول تهران قبل از ورود به هواپیما، زمان کنترل کارت پرواز و پاسپورت ها از ما سوال شد که پاسپورت ایرانی نوزاد کجاست. که گفتیم پدر و مادر نوزاد هر دو ایرانی هستند (یکی فقط پاسپورت های ایرانی پدر و مادر و پاسپورت کانادایی نوزاد را نشان دادیم). بدونی که صحبتی دیگری مطرح شود اجازه ورود به هواپیما داده شد. ( ظاهرا قبلا سخت گیری و معطلی برای ورود در استانبول ایجاد می کردند که فعلا مشکل بر طرف شده اما حتما قبل از بازگشت مجددا همه موارد را کنترل کنید).
لوفت هانزا ایرلاین اجازه ورود به هواپیما بدون مدارک ایرانی نوزاد را نمی دهد. 

پس شما آماده حرکت به سوی کانادا هستید و می‌بایست وسایل مورد نیاز خود را همراه با داروهایی که مصرف می‌کنید و یا وسایلی را که نیاز دارید تهیه کنید و با خود بیاورید چرا که در کانادا و در داروخانه‌ها بدون نسخه پزشک خیلی از داروها را نمی‌دهند. قرص‌ها و ویتامین‌ها و ... می‌توانید داخل چمدان‌های خود قرار دهید. شما در صندلی اکونومی در این مسیر می‌توانید  تا دو بسته 23 کیلویی برای هر نفر و دو بسته 32 کیلویی در صندلی بیزینس برای هر نفر بار همراه خود داشته باشید و البته که اگر نتوانستید دلار همراه خود داشته باشید می‌توانید در صرافی‌های مونترال و تورنتو با کارت بانکی ایران خود کارت بکشید و دلار دریافت کنید و شاید بگوئید مگر می‌شود؟ بله می‌شود و دستگاه‌های پوز بانکی ایران در صرافی‌های ایرانی کانادا هم کار را راه می اندازد و شما بی‌پول نمی‌شوید. 
شما وارد فرودگاه مونترال یا تورنتو می‌شوید و در فرودگاه مونترال می‌بایست قبل از کنترل پاسپورت، اطلاعات خود را وارد سیستم دستگاه ثبت اطلاعات کنید و پرینت بگیرید و با پرینت به گیشه کنترل پاسپورت مراجعه نمائید. در تاریخ نوشتن این یادداشت در فرودگاه تورنتو هنوز این فرم به صورت دستی و در هواپیما و قبل از رسیدن به تورنتو داده می‌شود و همین فرم در فرودگاه مونترال به صورت سیستمی توسط شخص خود شما و در صف کنترل پاسپورت تکمیل می‌شود و شما می‌بایست در ابتدا تعداد افراد خانواده را وارد کنید و برای همه اعضا یک خانواده یک بار باید یک فرم تکمیل شود و نه تک به تک، لذا تعداد مسافران را وارد می‌کنید و مسیر پرواز ورودی خود را مشخص می‌کنید و در ادامه سوالاتی هست راجع به داشتن غذا و سیگار و پول و مدت اقامت و ... که شما فقط می‌توانید نفری 200 نخ سیگار همراه داشته باشید و اگر هم غذا دارید باید آن را قید کنید. اگر بیش از ده هزار دلار کانادا پول دارید نیز باید در فرم اعلام کنید. در فرودگاه مونترال با اسکن پاسپورت و گرفتن عکس اتوماتیک کارهای شما توسط خود شما انجام می‌شود و دستگاه به شما پرینت می‌دهد، با این پرینت نزد افسر کنترل پاسپورت می‌روید که در ابتدا می‌پرسد برای چه کاری به کانادا آمده‌اید و اکثرا در پاسخ می‌گویند دیدار دوستان و اقوام، سپس مدت اقامت را می‌پرسد و می‌گوئید. جدیدا در پاسپورت شما موقع ورود به کانادا مهر ورود نمی‌زنند اما اگر بخواهید این کار را برای شما انجام می‌دهند که بهتر است به صورت فیزیکی هم در پاسپورت شما تاریخ ورودتان مشخص باشد و افسر کنترل پاسپورت روی برگ پرینت شما کدی را می نویسد که بر اساس این کد پس از گرفتن چمدان‌های شما در فرودگاه های کانادا در زمان خروج، افسران گمرک آن کد را می‌بینند و اگر نیاز به کنترل بود شما و بارتان را به قسمت گمرک می‌فرستند و اگر هم نیاز نبود از فرودگاه خارج می‌شوید و در صورت نیاز به کنترل گمرکی می‌بایست وارد صف کنترل گمرکی شوید و اینجا آماده باشید که ممکن است همه چیز شما را باز کنند و کاملا بگردند و ریلکس باشید و همه سوالات را جواب بدهید و نگران هیچ چیزی نباشید و اگر در باز کردن چمدان اول خیال گمرک راحت شود و شما هم همکاری کنید شاید دیگر بقیه را باز نکند و شما می‌توانید بروید و در هر صورت خواهید رفت و اینجاست که ممکن است بپرسد این قرص برای چیست و این اسناد چیست که باید دقت کنید.

حتما دارو های مورد نیاز خود همراه با نسخه و ترجمه رسمی نسخه خود را همراه داشته باشید چرا که با توجه به باردار بودن شما احتمالا تعداد زیادی قرص همراهتان است که ممکن است توجه برانگیز باشد. در مواجه شدن با مامور گمرک کاملا خونسرد باشید از ما در خصوص علت سفر و میزان دلار سوال شد و که گفتیم برای دیدن اقوام و چون نسبتا وجه زیادی همراه داشتن این میزان پول نقد برایش سوال برانگیز بود اما چون از میزان مجاز نفری 10 هزار دلار کانادا بیشتر نبود مشکلی پیش نیامد.
بلحاظ قانون ورود به کانادا در زمان بارداری بلامانع است اما دلیلی ندارد که شما نشان دهید برای زایمان توریستی دارید وارد خاک کانادا می شوید. بنابراین ما برای احتیاط بلیط برگشت را برای دو هفته پس از ورود گرفته بودیم و جوری هم رفتار نکردیم که بارداری من معلوم شود.
موقع کنترل گمرکی، مجددا در خصوص دلار سوال شد اما تاکنون در هیچ ورودی به کانادا چمدان ما را باز نکرده اند.
دقت داشته باشید که فرمی به شما داده می شود که برخی اطلاعات را باید در آن اظهار کرده و آن را امضا کنید. تا زمانی که اقدام به باز کردن چمدانتان نکرده باشند احتمالا مشکلی برایتان پیش نخواهد آمد اما اگر به هر دلیل مسئول گمرک تصمیم بگیرد چمدان شما را باز کنید هر چیزی را که مغایر با فرم اظهار نامه شما باشد می تواند برای شما مشکل ایجاد کرده و جریمه های سنگین داشته باشد. که قطعا با توجه به شرایط بارداری نباید اجازه دهید در این شرایط قرار گیرید بنابراین قبل از سفر تمام ممنوعیت های ورود به کانادا را کاملا کنترل کنید.
توجه داشته باشید که همراه داشتن مدارک تحصیلی و سوابق شغلی می تواند برای ماموران سوال برانگیز باشد و حکایت از این دارد که شما به دنبال شغل در کانادا می گردید که ممکن است با ممنوعیت ورود مواجه شوید.
در پاسخ هایی که در فرم اظهار نامه می نویسید و یا پاسخ هایی را که به افسر می دهید دقت داشته باشید که همه چیز درست و صحیح باشد. آنجا مثل اینجا نیست که جزای دروغ گفتن را به آن دنیا حواله بدهند، همانجا ممکن است جریمه گناهتان (ذروعگویی) را نقدا دلار از شما بگیرند یا مانع ورودتان به کانادا شوند. پس نه بخاطر خدا بخاطر خودتان هم که شده راست بگویید.

در خصوص مهر ورود به کانادا تجربه من این است که مهر ورود به کانادا را همیشه در پاسپورت می زنند اما مهر خروج از کانادا در پاسپورت شما نخواهد خورد. بلکه بصورت سیستمی (از روی کارت پرواز شما) در کانادا ثبت شده و مهر ورود شما پس از رسیدن به مقصد بعدی، مبین تاریخ خروج شما از کانادا خواهد بود.

 

 

حالا شما برای انجام زایمان در کانادا و دریافت پاسپورت کانادایی با ویزای توریستی وارد کانادا شده‌اید که به این کار می‌گویند گردشگری تولد یا توریسم تولد که بر اساس قانون اصل خاک به تمام نوزادانی که در این نوع کشورها به دنیا می‌آیند حق شهروندی و پاسپورت تعلق می‌گیرد، حال پدر و مادر فرزند به صورت قانونی به آن کشور رفته باشند ویا غیر قانونی، اما به فرزندان دیپلمات‌ها تعلق نمی گیرد.کشور آمریکا هم مشمول قانون اصل خاک است که فعلا ترامپ این قانون را تعلیق کرده و البته در کانادا هم ممکن است این قانون کنسل شود اما فعلا این قانون اجرایی است. به غیر از کانادا و آمریکا کشورهای دیگری که شما می‌توانید فرزند خود را در آنجا به دنیا بیاورید و برایش شهروندی و پاسپورت بگیرید و بدون دردسر این کار را انجام دهید اخد تابعیت از طریق فرزند داشته باشید عبارت هستند از 1-کانادا 2-آمریکا(فعلا نمی شود) 3-آرژانتین 4-دومینیکا 5-اکوادور 6-مکزیک 7-ونزوئلا 8-پاناما 9-السالوادور 10-پرو 11-گرانادا 12-جامائیکا 13-سنت کیتس 14-اروگوئه 15-برزیل 16-کاستاریکا 17-بلیز 18-بولیوی 19-فیجی 20-گواتمالا 21-هندوراس 22-گویان 23-نیکاراگوئه 24-پاکستان 25-پاراگوئه 26-سنت لوسیا 27-سنت وینسنت و گرنادین ها 28-تووالو 29-ترینیدا و توباگو 
واقعیت این است که کانادا چهارمین پاسپورت قدرتمند جهان است و در لیست فوق تنها کشوری است که برای سفر به آمریکا ویزا نمی‌خواهد و بعد از کانادا در لیست فوق کشور برزیل است که با رتبه 14 دنیا می‌تواند به 147 کشور و همه اروپا و دنیا سفر کند و آرژانتین که رتبه 15 دنیا است و می شود با پاسپورت آرژانتین به 146 کشور سفر کرد. جالب این است که این کشورهای آمریکایی کارائیب و جنوبی هستند که به کودکان به دنیا آمده پاسپورت می‌دهند و حق شهروندی و حتی در برزیل پس از یک سال اقامت پدر و مادر فرزند هم می‌توانند صاحب پاسپورت قدرتمند برزیل شوند که با پاسپورت ایران که در رتبه 90 دنیا قرار دارد فاصله زیادی دارند.
حالا دیدیم که چه کشورهایی با تولد فرزند تابعیت می‌دهند و ما را در تصمیمی که گرفته‌ایم مصمم‌تر می‌کنند که کانادا در بین همه این کشورها بهترین گزینه است. بعد از کانادا برزیل و آرژانتین نیز گزینه‌های خوبی به شمار می‌روند. اگر بخواهیم یک هدیه خوب به فرزندمان بدهیم که خودش تصمیم بگیرد که می‌خواهد چه کند و آزادانه بتواند در سراسر جهان سفر کند.
راستی این هم جالب است که بدانید توریسم تولد یکی از پر درآمدترین انواع گردشگری محسوب می‌شود که به راحتی حداقل بیست هزار دلار برای تولد هر کودک هزینه می شود و این هزینه در آن کشور یک درآمد خوب است و این کودک به دلیل اینکه به کشور خود باز می‌گردد کلا برای آن کشور سود است و اغلب افرادی که برای توریسم تولد به کانادا می‌روند از وضعیت مالی مناسبی برخوردارند، نیاز به ماندن در کانادا ندارند و فقط برای داشتن پاسپورت فرزندشان این کار را می کنند که دولت کانادا هم این موضوع را به خوبی می‌داند که این تولد یک فرصت است و نه تهدید چرا که در آینده این کودکان بدون هزینه می‌توانند نیروهای کار آینده کانادا که مالیات پرداخت می‌کنند باشند نه سر بار کشور و جامعه.

پاسپورت کانادایی برای فرزند


و برگردیم به ورود به کانادا و حالا شما به کانادا وارد شده‌اید و در اولین اقدام باید پزشک زنان و زایمان را پیدا کنید تا مادر فرزند تحت نظارت این پزشک در آید و با تائید پزشک زنان و زایمان است که معرفی نامه به بیمارستان مورد تائید ایشان جهت پذیرش داده می‌شود و شما نمی‌توانید بیمارستان را مشخص کنید و فقط می‌توانید با تحقیق پزشک خود را تعیین نمائید و وقت بگیرید که مشاوران ما در علاءالدین تراول می‌توانند بهترین پزشک زنان و زایمان را در مونترال برای شما هماهنگ کنند و قبل از سفر برای شما وقت بگیرند و کارهای شما را هماهنگ کنند، لذا مهمترین کار پس از ورود به کانادا و قبل از گشت و گذار مراجعه به پزشک زنان است و بعد از اولین جلسه معاینه و ویزیت پزشک، مادر کودک تحت نظارت پزشک قرار می‌گیرد که اصولا پزشک برای کل مراحل ویزیت و کارها به غیر از بیمارستان هزینه حدودی 3.500 دلار کانادا از شما دریافت می‌کند و دیگر تا آخر کار از شما مبلغی دریافت نمی‌شود. شما هر دو هفته یک بار نزد پزشک خود می‌روید و در هفته‌های آخر هفته ای یک بار. البته که باید در آغاز کار پرونده شما تشکیل شود و می بایست قبل از مراجعه اول از کل مدارک پزشکی خود یک پرینت داشته باشید و در جریان باشید که می بایست به زبان انگلیسی برای صحبت با پزشک تسلط داشته باشید و اگر نداشتید می‌توانید با هماهنگی مشاوران آژانس مسافرتی علاءالدین تراول یک مترجم خانم همزمان در مراجعه به پزشک با پرداخت هزینه داشته باشید که البته بهتر است از دوستان و اقوام شما را برای ترجمه همراهی کنند و یا اینکه خودتان تسلط به واژه‌های درمانی خود داشته باشید.

بیایید به شکل دیگر یه انتخاب پزشک و بیمارستان نگاه کنیم. با توجه به شرایط بارداری و با توجه به هزینه های بالای حمل و نقد و مسافت های طولانی شما باید ابتدا بیمارستانی را مد نظر بگیرید که امکان اقامت در نزدیکی آن برایتان وجود داشته باشد بعد بر اساس انتخاب بیمارستان و محل سکونت لیست پزشکان متخصص زنان و زایمان آن را بررسی کرده و پزشک خود را انتخاب کنید. چه بهتر که پزشک شما ایرانی باشد چرا که آنها که می دانند که برای آنها شرایط شما ملموس تر است.
باز هم تاکید می کنم که شما فقط زیر نظر آن پزشک معاینتات هفتگی خود را انجام خواهید داد و اوست که شما را به بیمارستان معرفی می کند اما هیچ تضمینی ندارد که پزشک خودتان موقع وضع حمل حضور داشته باشد. شیفت هر پزشکی که باشد همان شخص مسئول زایمان شماست.
من شخصا یک پزشک آقای ایرانی را انتخاب کردم که مطبش نزدیک بیمارستان بود و از خدمات پیش از زایمانش و پاسخگوییش در 48 ساعت آخر راضی هستم. برای زایمان شیفت یک خانم مسلمان ترک بود اما چون در اتاق زایمان دیگری وجودش لازم بود او کار را به یک خانم دکتر کانادایی خوش اخلاق و خنده رو محل کرد.
همسر شما اجازه حضور در اتاق زایمان در تمام مراحل را خواهد داشت. غیر از همسرم پزشک متخصص و یک پرستار کار وضع حمل را انجام دادند و یک پزشک متخصص اطفال و یک پرستار در کنارش آماده بودند تا پس از تولد، به نوزاد برسند.
مهم ترین چیزی که در بیمارستان مشاهده می کنید این است که احساس امنیت می کنید و اصلا نیازی نیست جوش بزنید فقط خودتان را به تیم پزشکی می سپارید و می دانید که همه چیز را بدون کم و کسر انجام خواهند داد. نیازی به خواهش و تمنا و داد و بیداد و فریاد نیست. هر کسی کارش را می داند و به درستی انجام میدهد.
پس از زایمان یک فرشته (پرستار ایرانی) تا صبح فردا همراهیم کرد که هم برایم مادر بود و هم پرستار. همسرم هم تا صبح از قهوه و بستنی های درون یخچال بخش خورد و از من و نوزاد عکس و فیلم گرفت.

دکتر در کانادا

در جلسه اول مراجعه به پزشک زنان و زایمان در کانادا ایشان به شما نامه معرفی به بیمارستان می‌دهد و شما نامه را به بیمارستان می‌برید، مبلغ 5000 دلار کانادا برای زایمان طبیعی به امور مالی بیمارستان به صورت یکجا پرداخت می‌کنید و پرونده تولد نوزاد خود را باز می‌کنید. آنجا اطلاعات پاسپورتی شما را وارد سیستم می‌کنند و برای شما یک کارت بیمارستان صادر می‌شود که از این پس می‌توانید با این کارت تا پس از زایمان در کانادا در بیمارستان تردد کنید و به امور خود رسیدگی کنید، در نظر داشته باشید مبلغ 5000 دلار کانادا برای زایمان طبیعی و یک شب اقامت در بیمارستان است و البته شامل مراجعات تا ده روز به بیمارستان برای کنترل زردی کودک نیز می‌شوید. اگر سزارین شوید می بایست تا 5000 دلار دیگر بدهید. همچنین اگر بخواهید اتاق اختصاصی داشته باشید می‌بایست هزینه بیشتری بدهید. حالا شما تولد فرزند خود در بیمارستان کانادایی را رجیستر کرده‌اید. خیالتان باید راحت باشد و تا زمان تولد فرزند کاری ندارید جز اینکه طبق برنامه به ملاقات پزشک رفته و چک شوید. در این حین یک سونوگرافی و آزمایش خواهید داشت که هزینه‌های این‌ها جداگانه و هر بار حداقل 200 دلار کانادا است. ادامه این فرآیند از جمله کارهای اداری پاسپورت و غیره که اطلاعات جذابی برای شما خواهد بود در یادداشت بعدی در همین وبلاگ به زودی منتشر می شود و می توانید مجددا وبلاگ را چک کنید تا ادامه یادداشت زایمان در کانادا را ببیند.

منبع: www.alaedin.travel

پرسش و پاسخ

با سلام من و همسرم اقامت امريكا داريم و در امريكا زندگي ميكنيم. ولي پاسپورت ايرانيمون رو هميشه داخل ايران تعويض كرديم چون هر سال ميريم ايران. محل اقامت ما همچنان داخل پاسپورت ايرانيمان همان ايران درج شده. هر دفعه هم بيشتر از يك ماه ايران نمونديم و تا حالا ايرادي نگرفته شده. مي خواستم بدونم از نظر شما اين كه ايرادي نداره؟ من حتي يك بار از اداره گذرنامه خيابان مطهري پرسيدم، گفتن مهم نيست. چون مي خواستم بدونم اگه ما بخوايم براي نوزاد متولد شده مان اينجا از دفتر حافظ منافع شناسنامه و گذرنامه بگيريم، به محل اقامت ما ايرادي مي گيرن يا نه. ممنونم

بعید می دونم مشکلی در این خصوص بوجود بیاد.

سلام ميخاستم بدونم ميشه واسه كاهش هزينه اجاره خونه و ... تا هفته ٣٤،٣٥ ايران موند و همه ي ازمايش ها و سونو هارو اينجا انجام داد و دو سه هفته مونده به زايمان رفت كانادا؟ ارزانترين شهر كانادا براي زايمان كبك هست يا مونترال؟

سلام، بله بین 32 تا 36 هم میشه با نامه دکتر با ترکیش پرواز کرد. اما دقت کنید که هر چه دیرتر برید ریسک همه چیز افزایش پیدا می کنه. و کافیه در مسیر، خارج از خاک کانادا ناخواسته، زایمان انجام بشه که هم خطر و هم هزینه زیادی داره ضمن اینکه هدف اصلی که دریافت شناسنامه کانادایی نوزاد هست محقق نخواهد شد.

سلام، من و همسرم ایرانی هستیم و نمی خوایم برای پسرمون شناسنامه و پاس ایرانی بگیریم. آیا میتونیم برای بردنش به ایران هر بار از واشنگتن درخواست ویزا کنیم؟ مثل اتباع خارجی.

بدرستی جواب سوال شما را نمی دونم اما احتمالا زمانی که برای پسرتون از واشنگتن در خواست ویزا کنید متوجه ایرانی الاصل بودن فرزند شما خواهند شد.

با عرض سلام و احترام جسارتا میخواستم بدونم شنا در مورد پرواز قطری هم اطلاع دارین که بدون شناسنامه و پاسپورت ایرانی اجازه پرواز به نوزاد از کانادا به ایران داده میشه یا نه؟

تا جایی که من اطلاع دارم خیر این اجازه داده نمی شده مگر قوانین هواپیمایی تغییر کرده باشد. که بعید می دونم اما لطفا از خود ایرلاین آخرین تغییرات را سوال بفرمایید.

سلام، من باید با به نوزاد بدون شناسنام و ‌پاسپورت ایرانی، تا یک ماه دیگه باید از کانادا به ایران برم و وقت ندارم منتظر صدور پاسپورت از واشنگتن بمونم، اما نمی تونم هیچ اطلاعاتی در مورد پرواز با نوزاد از طریق تورکیش ایرلاین و یا نحوه برخورد با ما در فرودگاه ایران به دست بیارم. امروز به یک دفتری در تورنتو زنگ زدم و آنها هم‌کفتن که‌نمی شه. می شه من رو راهنمایی کنید کجا می تونم اطلاعات رو به دست بیارم، ممکنه قوانین عوض شده باشه؟

بهترین گزینه پرواز با شرکت ترکیش هست. بدون مدارک ایرانی نوزاد و با مدارک ایرانی والدین اجازه ورود به ایران به شما خواهند داد.

با سلام و خسته نباشید. من فرزندم ۱۵ ماهه هست و پاسپورت کانادایی داره آیا میتونیم با پرواز لوفتانزا بدون پاسپورت ایرانی وارد بشیم و اونجا براش بگیریم پاسپورت؟ با تشکر

تا جایی که ما در جریان هستیم خیر. شرکت لوفتانزا جز شرکت ها هواپیمایی هست که اجازه پرواز بدون مدارک ایرانی را به شما نخواهد داد. برای اطمینان بیشتر می تونید با دفتر شرکت هواپیمایی تماس بگیرید اما بعید می دونم قانون تغییری کرده باشه.

با سلام فرزند من در کانادا متولد شده و من میخواستم از طریق دفتر واشنگتن برای شناسامه و پاسپورت همزمان اقدام کنم ولی در فرم آنلاین شماره کارت ملی و شناسنامه میخواهد . من باید اول برای شناسنامه اقدام کنم و وقتی شناسنامه آمد برای پاسپورت؟ امکان اقدام همزمان وجود ندارد؟ اگر دارد من شماره شناسنامه و مرز خروج و شماره ملی و چه باید بزنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

سلام همزمان می تویند اقدام کنید. برای دریافت اطلاعات دقیق با دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتون تلفنی تماس بگیرید. تلفن گویا این دفتر اطلاعات عمومی را در اختیار شما قرار می دهد و برای اطلاعات تخصصی نیز افراد در ساعات اداری پاسخگو خواهند بود.  

ايا پدر يا مادر بدون اجازه طرف مقابل ميتونن براي پاسپورت مجدد اقدام كنن و فرزند رو از كانادا خارج كنن

بر اساس تجربه بنده در زمان صدور پاسپورت کانادایی نوزاد، حضور پدر و مادر هر دو در زمان صدور پاسپورت اولیه لازم است.

سلام آیا مدرک تولد فرزند متولد شده در کانادا ( لانگ فرم )، قبل از ارسال به ایران، باید حتما به تایید دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن برسد؟

لانگ فرم کانادا در ایران مدرک معتبری است و نیاز به هیچگونه تایید مازادی ندارد.

با سلام نوه من در آمريكا متولد شده و اكنون هفت ماهه است آيا ميتواند با پاسپورت آمريكا همراه پدر و مادرش كه ايرانى هستن با پرواز تركيش وارد ايران شود و ايران پاسپورت و شناسنامه بگيرد با سپاس از شما

تاکنون که مشکلی در این خصوص نبوده است. نوزاد می تواند همراه پدر یا مادر ایرانی خود با پرواز ترکیش وارد ایران شود و بعد از ورود مدارک ایرانی خود را از وزارت امور خارجه در تهران دریافت کند. یا اینکه جد پدری نوزاد نیز بدون داشتن (وکالت نامه رسمی )می تواند با در دست داشتن مدارک تولد به دفتر وزارت امور خارجه در تهران مراجعه و شناسنامه ایرانی را برای نوزاد دریافت کند.

سلام فرزندان من به تازگی در کانادا متولد شدن میتونیم با پاسپورت کانادایی و با داشتم مدارک تولدشون به ایران برگردیم؟ و اونجا براشون شناسنامه و پاس ایرانی بگیریم؟

با دریافت پاسپورت کانادایی و همراه داشتن لانگ فرم (گواهی تولد دارای مشخصات پدر و مادر) می تونید همراه نوزاذ با برخی ایرلاین ها (مثلا ترکیش) به ایران برگردید و مدارک ایرانی فرزندتون را همیجا دریافت کنید.

روزتون بخیر اطلاعاتون کامل و دقیق هست فقط یک سوال فرزندم وقتی در کانادا به دنیا بیاد ایا حقوقی بهش تعلق میگیره

بیمه درمانی و کمک هزینه های کودک بعد از اقامت 153 روز در کانادا با شرایط زمانی و مکانی لحاظ می شود. برای نوزادان غیر مقیم قابل دریافت نیست.

با سلام و سپاس بخاطر اطلاعات عالی، آیا برای گرفتن شناسنامه و گذرنامه ایرانی نوزاد متولد کانادا در ایران نوزاد می بایست در ایران در دفتر صدور گذرنامه حاضر باشد یا پدر نوزاد می تواند بدون حضور فرزند، پاسپورت را اقدام و اخذ کند؟ خیلی ممنونم

هیچ نیازی به حضور نوزاد نیست. تمام مراحل را پدر، جد پدری یا وکیل می تواند انجام دهد. گرفتن شناسنامه بصورت حضوری با حضور در وزارت امور خارجه در تهران و دریافت گذرنامه از تمامی مراکز صدور در شهرستان ها.

سلام خسته نباشید من تازه متوجه شدم باردارم و میخواهم بچه مو در کانادا به دنیا بیارم .آیا امکان اخذ ویزای توریستی هستش ؟؟؟ من در خارج از ایران هستم . آیا از اینجا نیشه برای ویزا اقدام کنم ولی صفر تا صد کارا همانطور که خودتون گفتید در کانادا با شما باشه ؟؟؟میشه هزینه این کاری که شما اونجا انجام میدید رو بگید ؟؟؟ البته من یه دختر ۹ساله دارم که به هیچ عنوان مقدور نیست که پیش کسی بذارم میشه ماههای آخر ورود داشته باشم . ومن چون مشکل افت فشار دارم برای زایمان اول از حالا طبیعی به سزارین تبدیل شد بخاطر افت فشارم و ترجیحا میخوام سزارین بشم .

بله شدنی هست. البته شرط اول داشتن دریافت ویزای کاناداست. با توجه به اینکه دریافت ویزا در حال حاضر زمانبر است. ابتدا برای دریافت ویزا اقدام بفرمایید برای خدمات زایمان در کانادا مشکلی نخواهید داشت. تشخیص زایمان طبیعی یا سزارین در کانادا با پزشک متخصص زنان در کاناداست.

من دخترم تازه متولد شده بدوت پاس ایرانی می تونم ایران ببرمش؟

بله با پرواز ترکیش بدون پاس ایرانی و با مدارک والدین تاکنون براحتی عملی بوده است.

سلام هفته ۱۳ هستم ایا میتونم سریعا اقدام کنم برای زایمان در کانادا؟ ۰۹۳۵۷۵۹۳۲۳۰

اگر ویزای کانادا دارید بله ولی اگر ویزا ندارید دریافت ویزا در حال حاضر بسیار زمانبر است. بهرحال شرط اول دریافت ویزای کاناداست.  

سلام همسر من تازه باردار شده برای دومین بار زایمان اول سزارین بوده است الان برای مرتبه دوم باردار است اگر تقریبا بخواهیم در هفته سی ام وارد کانادا بشیم و زایمان انجام شود حدود هزینه ها برای اخذ ویزای بنده و همسرم، اقامت و غیره در حالت اقتصادی چقدر خواهد شد

بستگی به شهر و میزان شب های بستری در بیمارستان دارد. در بهترین حالت حدود 10-12 هزار دلار هزینه خدمات پزشکی شما خواهد شد. اما هر متغیر ساده می تواند این میزان را بشدت افزایش (مثلا زردی نوزاد) دهد. منطقی این است که در شرایط عادی تا 25 هزار دلار را مد نظر داشته باشید.

سلام من یک سوال دارم اگر در زمینه ای که میگم شما قادر به کمک کردن به من هستید، لطفا" بفرمایید که مزاحمتون بشم. همسر من الان باردار هست و هنوز ۲ ماهش نشده. ما قصدمون به دنیا آوردن فرزندمون در کاناداست. می خواستم روشهای این کار و ملزوماتش رو بدونم و اگر امکانپذیر باشه به موقع اقدام کنم. شما می تونید راهنمایی کنید ؟

دریافت ویزای توریستی اولین گام هست. در مناسب ترین زمان برای دریافت ویزای توریستی اقدام بفرمایید که البته الان پیچیدگی های فراوانی دارد. اگر ویزای توریستی دارید باید شرایط جدید ورود به کانادا با توجه به کوید 19 را بررسی بفرمایید.  

با سلام من برای شناسنامه و پاسپورت ایرانی پسرم از واشینگتون اقدام کردم حدود یک ماه پیش ولی پاس ایرانیم اعتبار نداشت، آیا به مشکل برمیخوره یا اشکال نداره ؟

نهایتا از شما خواهند خواست ابتدا پاسپورت خودتون ار تمدید کنید بعد برای صدور مدارک کودک اقدام بفرمایید. با واشنگتون تماس بگیرید اطلاعات کامل در تلفن ها رکورد شده و قابل شنیدن است و توضیح داده می شود. می توانید از کارمندان نیز این مورد را سوال بفرمایید.

سلام روزتون بخیر من باردار هستم و می خواستم کانادا زایمان کنم اما پدر بچه همراهمون نمیاد و ویزا نداره خودم و پدر بچه ایرانی هستیم و با ویزای توریستی می رم سوالم این هست که: میتونم با پاسپورت کانادایی بچه رو با هواپیمایی امارات بیارم ایران بعد از ایران براش شناسنامه و پاسپورت ایرانی بگیرم؟

سلام بر اساس تجربیات قبلی، با پرواز امارات بدون پاسپورت ایرانی به نوزاد کانادایی اجازه پرواز داده نخواهد شد. اما با پرواز ترکیش با ارائه مستندات دال بر ایرانی بودن پدر و مادر کودک، می توانید به ایران بازگردید. (با توجه به تغییر قوانین قبل از تغییر بلیط از خود شرکت اطلاعات بروز را دریافت کنید.)

سلام امکان مهاجرت با پدر و مادر و خانواده برادر و خواهرم از طریق سرمایه‌گذاری به کانادا امکان دارد و مدت زمان صدور ویزا و اقامت دائم چه قدر طول میکشد.ممنون

هر پرونده مهاجرتی فقظ شامل یک خانواده (پدر، مادر و فرزندان) می شود. در روش سرمایه گذاری برای رفتن همزمان چند خانواده مبلغ سرمایه گذاری باید چند برابر بشود تا همه را پوشش بدهد. (بطور متوسط برای هر خانواده حدود 200 هزار دلار کانادا) هر پرونده جداگانه بررسی می شود و تصمیم جداگانه صادر می شود.

سلام، وقتتون بخیر ببخشید برای گرفتن پاسپورت کانادایی بدون حضور پدر، فرموده بودید احتیاج به بک وکالت هست. ممکنه ازتون خواهش کنم یه نمونه وکالت برای من ارسال کنید تا بتونم مثل اون اینجا تهیه کنم؟ ممنونم

سلام متاسفانه وکالت نامه ای در این خصوص در اختیار ندارم. اما متن ساده ای هست که با مراجعه به هر دفتر حقوقی خودشان نمونه این وکالت نامه ها را دارند و خدمتتون ارائه می دهند. در وقایع یک فرم نیست که متن ساده است.

سلام و ممنون از اطلاعات عالی وب سایت. مدت زمان برای گرفتن شناسنامه برای نوزاد متولد کانادا را فرمودید، گرفتن پاسپورت در تهران چقدر زمان خواهد برد و آیا در شهرستان هم امکان درخواست پاسپورت میسر است؟

گرفتن شناسنامه ایرانی برای کودک متولد شده در کانادا نصف روز بیشتر زمان نخواهد برد. بعد از دریافت گرفتن پاسپورت ایرانی محدودیت مکانی ندارد و از محل سکونت خودتان می توانید اقدام کنید.

سلام ممنون از اطلاعات عالی شما، سوالی دارم: برای نوزاد متولد کانادا، پس از گرفتن شناسنامه در تهران، برای پاسپورت هم همانجا باید اقدام کرد یا شهرستان هم ممکن است؟ و معمولا صدور پاسپورت ایرانی چند روز طول می کشد؟ خیلی ممنونم

بعد از گرفت شناسنامه از تهران، کودک شما رسما یک کودک ایرانی محسوب می شود و از هر شهری می توانید برای دریافت پاسپورت اقدام بفرمایید. (معمولا کمتر از 2 هفته پاسپورت صادر می شود)

سلام من و همسرم با ورک پرمیت در کانادا زندگی میکنیم و همسرم هم در ماهای پایانی بارداری هست. ما برای اقامت دائم اقدام کردیم ولی ۹ ماهه و خبری نشده هنوز . سوال من اینه ، با توجه به تولد فزندمان در کانادا امکان این هست که ویزای ما رو تمدید کنند ؟ راهی وجود داره که بشه از اون توجیه کرد الزام حضور والدین در کانادا رو (البته ما دو پرونده پی ار در حال بررسی داریم درحال حاظر ولی همچیز کند پیش میره )

سلام تمدید ویزای کار شما ربطی به تولد فرزند شما ندارد اما اگر بارداری همسر شما مانعی برای سفر شما محسوب شود می توانید از این طریق درخواست داشته باشید. بعنوان مثال در خصوص ویزای توریستی که 6 ماه اجازه ماندن در کانادا را به دارنده آن می دهد با توجه به شرایط بارداری، فرد می تواند در خواست افزایش زمان حضور در کانادا را داشت.

سلام وقت بخیر،برای زایمان در کانادا در بعضی جاها نوشته شده که،افرادغیر مقیم باید ۶ ماه اقامت کنن این موضوع صجت داره؟

سلام خیر کافیست فرزند شما در خاک کانادا بدنیا بیاید. حتی در هواپیما هم اگر زایمان اضطراری پیش بیاید و در فضای کشور کانادا باشید فرزند شما کانادایی محسوب می شود.

سلام وقتتون بخیر.باردار هستم،ویزای توریستی کانادا دارم آیا در شرایط کرونا امکان زایمان در کانادا وجود دارد؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

سلام وقت شما بخیر بله اگر شرایط ورود به کانادا را داشته باشید. که هر روز در حال سهل تر شدن هستند می تواند اقدام کنید. آخرین اخبار ورود توریست به کانادا را دنبال بفرمایید، معمولا تا هفته 36 بارداری اجازه پرواز دارید.  

ایا من از طریق بچه دارشدن و بدنیا اوردنش تو کانادا میتونم اقامت کاندارو با بچه ام بگیرم

سلام خیر تولد کودک در کانادا، فرزند شما را کانادایی خواهد کرد اما از این طریق نمی توانید اقامت دائم کانادا را کسب نمایید. البته شرایط کمی برای آینده شما نیز بهبود خواهد یافت.

من و همسرم اقامت کانادا را داریم. فرزندم چند ماه دیگر بدنیا می اید . فامیل همسرم بلند است و میخواهیم فقط قسمت پایانی فامیل ایشان را بر کودکمان بگذاریم. با توجه به این توضیحات و اینکه من احتمالا بعد دوماه از زایمان میخواهم با فرزندم به ایران سفری کنم و همسرم با من نیستند ، مشکلی در ورود به ایران بوجود می اید ؟ میخواهم برای شناسنامه و گذرنامه فرزندم ایران اقدام کنم . باید وکالتنامه از همسرم بگیرم؟ در کانادا کجا این وکالتنامه صادر میشود ؟ با توجه به تفاوت فامیل فرزندم و پدرش ، مشکلی در ایران بوجود نمیاد ؟ سپاس

سوال چند بخشی را مطرح فرمودید که بصورت کلی می توانم جواب شما را بدهم. در زمان ورود به ایران برخی از این لاین ها مانند ترکیش اجازه پرواز به نوزاد کانادایی با ارائه پاسپورت ایرانی پدر و مادر را می دهند. وکالتنامه در کانادا در دفاتر وکالت در کانادا قابل صدور است. در خصوص تغییر فامیل چه در زمان پرواز و چه در زمان صدور شناسنامه در ایران ، هر صورت باید مدارک قانونی در خصوص اینکه فرزند شما دارای پدر و مادر ایرانی هست و شما پدر و مادر او هستید همراه داشته باشید. هر دو مورد نیاز به بررسی دقیق تر دارد، لذا بهتر است حتما با ایرلاین مورد نظر و دفتر وزارت امورد خارجه بخش صدور شناسنامه در تهران هماهنگ بفرمایید. توضیح اینکه در لانگ فرم، نام و نام خانوادگی و محل تولد پدر و مادر علاوه مشخصات کامل نوزاد وجود دارد که می تواند مدرک معتبر خوبی برای اثبات رابطه خویشاوندی شما باشد.

با سلام من همراه همسرم برای زایمان به کانادا آمده ام ولی همسرم زودتر به ایران بر میگردد میخواستم بدون ایا تنها با نشان دادن پاسپورت من اجازه پرواز به نوزاد با ترکیش داده میشود ؟چون تنها پاسپورت کانادایی دارد. ممنون

سلام پاسپورت کانادایی نوزاد، پاسپورت ایرانی مادر و پاسپورت ایرانی پدر نوزاد را باید همراه داشته باشید. این مورد را در پرواز دوم از ترکیه به ایران هم چک خواهند کرد. این که پاسپورت ایرانی پدر را همراه نداشته باشید را باید از ترکیش ایرلاین بپرسید که چه مدرک جایگزینی را قبول می کنند که ثابت کند پدر نوزاد ایرانی است.

سلام، فرزند من متولد کاناداست و من و همسرم هم سیتیزن کانادا هستیم. هنوز برای پسرم شناسنامه و پاسپورت ایرانی نگرفته ایم. من دارم میرم ایران، میتونم از ایران شناسنامه و پاسپورت بگیرم ولی نمیدونیم اینکه مدارک صادره از تهران باشه یا واشنگتن فرقی داشته باشه یا نه مخصوصا به لحاظ قوانین سربازی. ممنون میشم جواب بدید :)

سلام و احترام بلحاظ سربازی تفاوتی نجواهد کرد در هر صورت پسر شما از هر جا که پاسپورت ایرانی خود را دریافت کند تابع قوانین خدمت سربازی ایران خواهد بود.  

سلام وقتتون بخیر، برای گرفتن شناسنامه و گذر نامه ایرانی کسی که وکالت تام از پدر بچه دارد میتونه کارهاش رو انجام بده؟

سلام جد پدری بدون وکالت نامه و هر شخص دیگری که دریافت شناسنامه و پاسپورت به وی وکالت رسمی داده شده باشد می تواند برای دریافت مدارک نوزاد اقدام کند.

با سلام من پسرم در كانادا به دنيا امده اسمش لاوين هست و من مدارك فرستادم واشنگتن براي دريافت شناسنامه و پاسپورت اسم قبول نشد چون گفتن اسم دخترانه است . ايا اگر من اسم ديگري در شناسنامه ايراني انتخاب كنم به مشكل خواهم خورد يعني در ايران يك اسم و در كانادا با اسم ديگر ؟ ممنون از شما

درود بر شما متاسفانه اطلاع دقیقی در این خصوص ندارم. توصیه می کنم یک نفر را به دفتر وزارت امور خارجه در تهران بخش صدور شناسنامه بفرستید تا پیامدهای احتمالی این اختلاف نام را بررسی کند و سپس تصمیم گیری کنید.  

با سلام میخواستم بدونم بعد از زایمان در کانادا تا چه مدت می توان به ایران بازگشت یعنی به خاطره نوزاد و شرایط ایرلاین ها

سلام در حالت عادی دریافت مدارک کانادایی حدود دو هفته تا بیست روز طول میکشه. اما توصیه میشه تا حدود یک ماهگی نوزاد از سوار شدن به هواپیما و بازگشت پرهیز کنید. تا هم شرایط مادر تثبیت بشه و هم نوزاد آمادگی این پرواز طولانی را داشته باشد.  

سلام، من سه ماهه باردارم. و ويزاي ٥ ساله توريستي كانادا دارم تا ٢٠٢٢/٣. قصد دارم تا هفته ٢٨ برم كانادا و بچم رو اونجا به دنيا بيارم. حدودا از زمان تولد بچه تا صدور پاسپورت چقدر طول ميكشه؟ اگه حتي لازم باشه پول اضافه هم بديم، كمترين زمان كي هست. تا پاسپورت كانادايي صادر نشه و به دستمون نرسه نميتونيم از واشنگتن درخواست شناسنامه بدييم؟ من تو دو تا جواب مختلف به نظرم خوندم، كه ميشه شناسنامه و پاس ايراني رو هم زمان از واشنگتن درخواست كرد، سه جايي هم گفتن نميشه. ميشه در اين رابطه هم بفرماييد. ممنونم

بسیار عالی امیدوارم تا اون موقع محدودیت های ورود توریست به کانادا برداشته بشه. در حال حاضر علاوه بر ویزا نیاز به مجوز ورود نیز دارید و شرایط قرنطینه را هم باید رعایت کنید. در حالت عادی دریافت گواهی تولد حدود یک هفته بیشتر طول نمیکشه و پروسه دریافت پاسپورت با پرداخت 100 دلار کانادا تا دو روز هم ممکنه کوتاه بشه. معمولا توصیه میشه برای سوار شدن به هواپیما تا یک ماهگی نوزاد صبر کنید. پروسه دریافت شناسنامه و پاسپورت ایرانی از واشنگتن معمولا زمانبر هست و توصیه نمی شه. مگر اینکه بتونید بصورت حضوری به واشنگتن مراجعه کنید. اگر ناچار نیستید بهتر هست که برای دریافت مدارک ایرانی در ایران اقدام بفرمایید.

با سلام، فرزند من 20 روز پیش در کانادا متولد شده است، بلیط برگشت ما به ایران مربوط به هواپیمایی قطر است و با توجه به اینکه پسرم مدارک ایرانی ندارد و هواپیمایی قطر سخت گیری زیادی دارد تصمیم دارم بلیطم را به ترکیش تغییر دهم تا بتوانیم با پاسپورت کانادایی پسرم را به ایران بیاوریم، در مطالب سایت شما هم دیدم که گفته بودید ترکیش ایرادی نمیگیرد اما آیا روشی وجود دارد که بتوان اطمینان پیدا کرد که ترکیش ایرادی نمیگیرد؟ اضافه کردن نام کودک به بلیط پدر و مادر در فرودگاه انجام می شود؟

سلام در زمان خروج از کانادا با پرواز ترکیش کودک شما بدون نیاز به هیچ مدرک اضافی اجازه ورود به پرواز کانادا به ترکیه را خواهد داشت. اما در فرودگاه ترکیه پاسپورت پدر و مادر را از شما قبل از ورود به هواپیما خواهند خواست. تا الان که بدون مشکل افراد بدون پاسپورت ایرانی نوزاد با پرواز ترکیش وارد ایران شده اند. بعید می دونم شما هم مشکلی داشته باشید ولی برای اطمینان از عدم تغییر قوانین قبل از پرواز این مورد را با هواپیمایی ترکیش مطرح بفرمایید. (در هر صورت ترکیش تا حالا مطمئن ترین گزینه برای ورود بوده است.)  

سلام من و همسرم کانادا هستیم و میخواهیم پدرشوهرم شناسنامه و کذرنامه برای پسرم بگیره . میخواستم بدونم پدر همسرم علاوه بر شناسنامه بچه گذرنامه هم میتونن براشون بگیرن؟

جد پدری می تونه برای گرفتن شناسنامه ایرانی فرزند شما اقدام کنند ولی برای گرفتن پاسپورت ایرانی فرزندتون رضایت پدر لازم هست و باید فرد درخواست کننده وکالت نامه از پدر داشته باشند.  

با سلام فرزند من در کانادا متولد شده و در حال دریافت مدارک کاناداییش هستیم، به جز birth certificate و Passport کانادایی مدرک دیگه ای هم لازم هست براش اقدام کنیم و دریافت کنیم؟ مثلا SIN نامبر هم باید براش دریافت کنیم؟ من و مادرش هر دو با ویزای توریستی وارد کانادا شدیم. ممنون که راهنمایی می کنید

بسلامتی اگر قصد بازگشت به ایران را دارید و سوالتان درخصوص دریافت مدارک ایرانی فرزندتان هست، الزاما می بایست از کانادا birth certificate (لانگ فرم) را برای دریافت شناسنامه ایرانی همراه بیاورید. طبیعیست با توجه به اینکه قصد خروج از کانادا را دارید و فرزندتان هنوز مدارک ایرانی خود را دریافت نکرده است داشتن پاسپورت کانادایی برای خروج از کانادا و سفر به ایران الزامیست. SIN نامبر برای دریافت مدراک ایرانی ضروری نیست.  

با عرض سلام، من خانم تابعه ايراني كانادايي هستم كه با اقايي با تابعيت كانادايي يوناني ازدواج كرده ام. سوال بنده اين است كه ايا ميتوانم براي فرزندم براي پاسپورت (و ساير مدارك شناسايي) ايراني اقدام كنم تا بتوانم فرزندم را همراه خودم به ايران ببرم تا خانواده ام را ببينم. علت مطرح كردن تابعيت همسرم اين است كه ايشان در حال حاظر دو تابعيتي هستند و نميتوانند تابعيت سوم (ايراني) داشته باشند. از پاسخگوييتون بي نهايت ممنون ميشم. باور بفرماييد براي پيدا كردن جواب سوالم خيلي تلاش كرده ام ولي كسي اطلاعات كافي و دقيق نتوانست بهم بدهد. بي نهايت از كمكتان متشكرم.

سلام نفرمودید فرزند شما متولد کجاست؟ اگر متولد کانادا باشد الزامی ندارد که مدارک شناسایی ایرانی داشته باشد تا بتوانید فرزندتان را به ایران ببرید. تنها با گرفتن ویزای ورود به ایران فرزندتان می تواند وارد ایران شود. اما اگر قصد شما دریافت شناسنامه ایرانی است باید به دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن تماس بگیرید.

با سلام چنانچه پدر و مادر نوزاد نه در ایران نه در کانادا ازدواج رسمی نکرده باشند و بدون ازدواج با هم زندگی کنند چگونه می‌شود برای نوزاد از طریق واشینگتن شناسنامه و گذرنامه گرفت ؟؟

سلام اگر فرزند شما در کانادا بدنیا آمده باشد برای دریافت مدارک کانادایی فرزندتان مشکلی نخواهید داشت و نامی را که مادر بخواهد می تواند بعنوان پدر فرزند در گواهی تولد فرزند ثبت نماید. اما در خصوص دریافت شناسنامه ایرانی از واشنگتن ارائه شناسنامه پدر و مادر الزامی است.

درخواست مشاوره و مراحل اجرا با توجه به شرایط کرونا

سلام در شرایط فعلی اگر ویزای توریستی داشته باشید، در بهترین حالت فقط به خانم باردار ممکن است اجازه حضور داده شود. (بسختی) البته شرایط در حال تغییر است  

آيا براي صدور شناسنامه و گذرنامه كانادايي نوزاد شناسنامه يا گذرنامه ايراني والدين مورد نياز است؟(والدين پي آر كانادا دارند)

برای صدور شناسنامه و گذرنامه کانادایی نیازی به شناسنامه ایرانی نیست و گذرنامه ایرانی کفایت می کند. اگر والدین مدارک کانادایی داشته باشند همان مدارک برای دریافت شناسنامه و گذرنامه کانادایی نوزاد کافی خواهد بود.  

با سلام آیا من درزمان بارداری هم میتونم با ویزای تحصیلی بیام کانادا؟ چه شرایطی داره برای مهاجرت در حال حاضر؟

بله با ویزای تحصیلی اگر باردار هم باشید می توانید وارد خاک کانادا شوید.

سلام من یک سال با ویزای استادی پرمیت میخوام به آلبرتا بیام و تصمیم دارم کانادا زایمان کنم آیا بیمه هزینه رو پوشش میده؟ من باردار باشم و مثلا ماه هفتم وارد کانادا بشم یا اینکه کلا توی کانادا اقدام به بارداری کنم؟ چون به من گفتن اگر باردار باشم و وارد کانادا یشم بیمه هزینه ایی پرداخت نمیکنه ولی اگر توی کانادا باردار یشم بیمه هزینه رو پوشش میده لطف میکنید توضیح بدید؟ و اینکه بهترین بیمه برای من چه بیمه ایی هست؟

سلام با توجه به شرایط کوید 19 ابتدا اطمینان حاصل کنید که با ویزای تحصیلی مانعی برای ورود شما به خاک کانادا پیش نیاید. (این مورد در خصوص دانشگاه ها و کالج های مختلف متفاوت است). شما باید پس از حضور و ثبت نام در دانشگاه بیمه دانشجویی بشوید لذا در زمان بیمه، معاینات بالینی و شرایط شما در مبلغ بیمه پرداختی تاثیر گذار خواهد بود.  

كم هزينه ترين مدل زايمان سزارين در كم هزينه ترين شهر و بهمون معرفي كنين لطفا.. آيا به زن حامله كار سياه ميدن تو كانادا؟

کم هزینه ترین نوع زایمان در کانادا زایمان طبیعی هست که ماما می توانه توی خونه براتون انجام بده، اما همیشه شرایط اضطراری ممکنه پیش بیاد و کار به بیمارستان بکشه. هزینه ها در بیمارستان های مختلف در شهر ها مختلف فرق می کنه. بیمارستان های مونترال را بررسی بفرمایید.

سلام.. من چون فردند اولم سزارين برد فرزند دومم هم بايد سزارين باشه. آيا ماما تو خونه هم سزارين انجام ميده؟ اگه نه براي كاهش هزينه ها آيا ميتوانيم با امضا و رضايت خودمون بيشتر از يك شب تو بيمارستان نمونيم؟ اخه تو ايران فقط يك شب نگه ميدارن اما بالا نوشتين سزارين ٤ شب☹️

سلام چون فرزند اولتون سزارین بوده هیچ الزامی نداره که دومی هم سزارین بشید. سزارین، یک عمل پزشکی کامل هست که باید در شرایط خاص خودش حتما در اتاق عمل انجام بشه، حتی توی ایران. اگر دکتر در کانادا بپذیره که سزارین بشید هیچ الزامی نداره که حتما 4 شب بمونید در بیمارستان. مواردی که 2 شب موندن را هم زیاد داشتیم.

سلام وكالت نامه اي كه پدر نوزاد بايد بدهد شامل چه مواردي ميشود؟ و آيا اين درسته كه كودك در كانادا هم فاميل مادر نامگذاري ميشود؟ من با ويزاي توريستي قصد ورود به كانادا و زايمان در آنها را دارم. پس از بازگشت به ايران براي ورود دوباره و يا تمديد ويزا پيش از ١٨ سالگى كودك، امتياز خاصي نسبت به حالت معمولي دارم؟ آيا كودك غير از شناسنامه و پاسپورت كانادايي مدارك بيمه هم دريافت ميكنه؟ و شرايط خاصي براي استفاده از بيمه پزشكى براي كودك وجود داره؟ و كارت اوهيپ چيست؟

سلام مادر کودک می تواند فامیل کودک را مطابق فامیل پدر نوزاد یا نام فامیلی خود مادر انتخاب نماید. اگر نام پدر در گواهی تولد نوزاد ذکر شود داشتن وکالت نامه از پدر در خصوص صدور شناسنامه و پاسپورت منطقی خواهد بود. تولد نوزاد شما در کانادا فعلا امتیاز خاصی را به والدین نمی دهد فقط شاید بتوان گفت که تایید درخواست تمدید ویزای توریستی شما تقریبا همیشه تضمین شده است و یکی از والدین همیشه می توانند همراه کودک در کانادا بمانند اما اجازه کار نخواهند داشت. بیمه های کانادایی زایمان توریستی را پشتیبانی نمی کنند و کل هزینه ها را باید بطور کامل پرداخت نمایید. دریافت کارت سلامت کودک مشروط به حضور کودک در کاناداست و شامل هزینه های زایمان نخواهد شد.  

سلام میشه راهنمایی بفرمایید اولین اقدام برای این پروسه چه کاریه؟ آیا از ایران میشه هماهنگی دکتر و بیمارستان برای زایمان انجام داد؟

سلام تمام معاینات و کنترل های پزشکی را بطور کامل در ایران انجام بدید تا پرونده پزشکی شما کامل باشه. دقت داشته باشید که هنوز حتی اگر ویزای توریستی کانادا را داشته باشید، امکان حضور توریستی در کانادا بعلت کوید 19 بسیار سخت هست.

سلام خسته نباشید فرزند من در کانادا متولد شده و میخوام از طریق واشنگتن براش شناسنامه و گذرنامه ایرانی بگیرم ایتدا باید برای شناسنامه اقدام کنم بعد برای گذرنامه امکانش نیست دوتارو هم زمان انجام دهم

سلام همزمان می تونید برای شناسنامه و پاسپورت افدام بفرمایید

با سلام فرزند من شهروند کانادا و داری سه سال است دارای پاسپروت کانادایی و همچنین شناسنامه ایرانی است. آیا برای مسافرت به ایران گذرنامه ایرانی می خواهد؟ اگر بله چگونه باید تهیه کرد؟ سپاس و احترام

سلام خیر چنانچه والدین فرزند شما دارای ملیت ایرانی باشند با برخی از ایرلاین ها(فقط برخی) بدون داشتن پاسپورت ایرانی فرزندتان می تواند وارد خاک ایران شود. همچنین می توانید (مثلا ترکیش) همچنین می توانید از طریق دفتر حافظ منافع ایران در آمریکا نیز درخواست پاسپورت ایرانی برای فرزندتان بدهید و آن را قبل از ورود به ایران همراه داشته باشید.  

میخوام زایمانم در کانادا باشه چه مراحلی پیش بگیرم

سلام ابتدا دریافت ویزای کانادا، البته شرایط ورود برای دارندگان ویزای توریستی فعلا با محدودیت همراه است. فقط وابستگان درجه 1 و 2 دارندگان اقامت دائم یا دارندگان PR کانادا آن هم با ارائه دلایل قابل قبول اجازه ورود به خاک کانادا را دارند.

سلام من خانمم الان ۳ ماه است که بارداره و ما می خواهیم بچه در کانادا به دنیا بیاید چند تا سوال داشتم ۱ اینکه شما کارهای مربوط به ویزا و اقامت را انجام می دهید ۲ آیا بچه آنجا به دنیا بیاید ماهیانه چیزی دریافت می کند ۳ چقدر زمان نیاز است بعد زایمان جهت کارهای فرزند ۴ کل هزینه ها چقدر می شود ۵ معلوم است کی کانادا ویزا جهت توریست را باز می کند

سلام وقت بخیر در خصوص ویزا خیر، متاسفانه فعلا امکان حضور توریستی در کانادا وجود ندارد. امیداوارم تا ماه هفتم بارداری همسرتان این امکان فراهم شود. کودکی که در کانادا متولد می شود اگر مقیم همان جا باشد مبلغی حدود 600 دلار دریافت خواهد نمود اما فقط مشروط بر اقامت در کانادا. در بهترین حالت 15 روز زمان برای دریافت گواهی تولد و پاسپورت نوزاد زمان لازم است. اما توصیه این است که تا یک ماهگی نوزاد اقدام به سفر نکنید. هزینه های زایمان در شهر های مختلف متفاوت است. در تورنتو برای هزینه های پزشکی و زایمان حداقل 15 هزار دلار کانادا را در نظر بگیرید. اما این بهینه ترین حالت است هر تغییری در شرایط مادر و کودک می تواند بشدت این مبلغ را افزایش دهد. خیر متاسفانه حتی مشخص نیست که افرادی که ویزای توریستی دارند کی می توانند اقدام به سفر به کانادا کنند.  

با سلام، من ساکن کانادا هستم. آیا امکان دارد برای دریافت شناسنامه و پاسپورت ایرانی نوزادم که در کانادا متولد شده با هم اقدام کرد. در فرم آنلاین برای پاس ایرانی شماره شناسنامه و کد ملی نوزاد را میخواهد که هنوز نداریم. با تشکر فراوان

سلام پدر نوزاد یا جد پدری و یا شخصی که دارای وکالت نامه رسمی از طرف پدر نوزاد باشد در تهران می تواند با مراجعه حضوری یک روزه شناسنامه نوزاد را دریافت کند. پس از دریافت شناسنامه ایرانی نوزاد می توانید از هر نقطه از ایران برای دریافت پاسپورت ایرانی نوزاد اقدام نمایید. (که در کمتر از دو هفته از طریق پست به دستان خواهد رسید) در غیر اینصورت باید از طریق دفتر حافظ منافع ایران در آمریکا اقدام نمایید.

سلام من یک دانشجوی پزشکی دانشگاه تهران هستم.در ایران متولد شدم ولی میخوام شناسنامه کانادایی بگیرم.چطور میتونم این کار رو انجام بدم؟ اگر خانواده ای در کانادا سرپرست من بشن یا خودم بورسیه تحصیلی بگیرم میشه شناسنامه کانادا رو دریافت کنم؟

سلام شناسنامه اطلاعات محل تولد و اطلاعات والدین شما را بیان می کند. در کانادا گواهی تولد برای کودکانی که در خاک کانادا متولد می شوند صادر می شود. شما می توانید برای اقامت و کسب شهروندی هر کشوری که بخواهید بر اساس شرایط اون کشور اقدام کنید که البته مستلزم طی مراحل قانونی خواهد بود.

سلام من میخواستم بدونم اگر بخوام زایمانم در کانادا انحام بشه جهت اینکه بتونم برای نوزادم پاسپورت و شناسنامه کانادایی بگیرم چطور باید اقدام کنم و از هزینه هاش میخوام اطلاعات داشته باشم

سلام زایمان توریستی در کانادا برای همه دارندگان ویزای توریستی کانادا قانونی و امکان پذیر هست. هزینه زایمان در شهر های مختلف متفاوت و شرایط مختلف متفاوت است اما بطور متوسط در تورنتو بین 10 تا 15 هزار دلار را باید در نظر بگیرید.

سلام، وقتتون بخیر،ممنون از اطلاعات خوبتون،یه سوال داشتم اینکه من دخترم امریکا متولد شده میخواستم بپرسم محل تولد در شناسنامه ایرانی فرزندچی نوشته شده؟ و اینکه آیا تو توضیحاتش نوشته مشمول بند 989 قانون مدنی؟!

سلام ممنون در صورت درخواست شناسنامه ایرانی محل شهر محل تولد و کشور محل تولد هر کجا که باشد عینا در شناسنامه نوشته می شود. در توضیحات چیزی قید نخواهد شد.

سلام// فرزند ما متولد کانادا است آیا گرفتن پاسپورت و شناسنامه از واشنگتن در سربازی ایشان تاثیری دارد یا خیر ؟ لطف میکنید توضیح دهید.

متاسفانه اطلاع دقیقی در این خصوص ندارم اما شرایط سربازی برای تمام افراد که ایرانی هستند یکسان است و قاعدتا تفاوتی ندارد که فرزند شما از کجا مدارکش را دریافت کند.

نوزادی که در کانادا متولد شده میتواند با پاسپورت کانادایی وارد ایران شود؟ برای ورود به ایران مشکلی ندارد؟ حتی اگه با ایرلاین ترکیش بیاید برای ورود به ایران در فرودگاه امام خمینی مشکل ورود نخواهد داشت؟

خیر با ترکیش ایرلاین مشکلی نخواهید داشت. کافیست موقع سوار شدن به هواپیما در ترکیه مدارک ایرانی پدر و مادر نوزاد را ارائه دهید. التبه تمام ایرلاین ها این اجازه را نمی دهند.

سلام.من چون تاریخ اعتبار پاسم کمتر از ۶ ماه مونده مجبورم خانومم رو برای زایمان تنها بفرستم مونترال پیش خاله شون،برای کل پروسه زایمان و گرفتن پاسپورت نیازی به حضور من(پدر بچه) یا مدرکی ازم هستش؟

کانادا از جمله کشور هایی است که نیازی نیست که گذرنامه شما حداقل ۶ ماه بعد از ورود به کانادا اعتبار داشته باشه. کافیه ویزا در مدت حضور در کانادا معتبر باشه. برای اطمینان بیشتر از سفارت کانادا سوال بفرمایید اما اگر قصد ندارید همراه همسرتون برای زایمان به کانادا تشریف ببرید حتما وکالت نامه محضر ترجمه شده بهشون بدید که بدون حضور شما بتونن مدارک کانادایی فرزندتون را دریافت کنند.

سلام وقت بخیر من برای زایمان میخوام به کانادا برم و ویزای توریستی دارم. آیا بعد تولد نوزادم وقتی پاسپورت کانادایی رو گرفتم میتونم برگردم ایران و بچه رو بیارم یا حتما باید مدارکش رو بفرستم ایارن و شناسنامه ایرانی با پاسپورت ایرانی رو هم دریافت کنم؟

سلام این موضوع بستگی به ایرلاین انتخابی شما دارد مثلا سفر بدون مدارک ایرانی برای نوزاد در ایرلاین ترکیش بلامانع است.

ایا اصل گواهی تولد بعد از صدور گذرنامه پس فرستاده میشود و آیا اگر پس فرستاده نشود چه کاری باید انجام داد.

سلام بله در تورنتو برای دریافت گذرنامه باید حضوری مراجعه فرمایید و گواهی تولد پس از رویت به شما عودت خواهد شد.

سلام- بنده براي زايمان در هفته ٢٨ براداري به تورنتو سفر ميكنم وليكن همسرم همراه من نيست.اما وكالتنامه اي در دفترخانه به من دادند كه بتونم شناسنامه و پاسپورت كانادايي نوزادمون را بگيرم. وكالتنامه توسط دارالترجمه ترجمه و به تاييد وزارت امور خارجه رسيده، ايا با اين وكالت من بدون حضور همسرم ميتونم تقاضا پاسپورت كانادايي نوزاد را بدهم باسپاس

بله با وکالت نامه رسمی می تونید مدارک نوزاد را دریافت کنید.

با سلام.من سیتی زن کانادا هستم و همسرم پی آر. نوازدم در کانادا متولد شده. و میخواهم برای گرفتن مدارک ایرانی او به آمریکا سفر کنم. شوهرم نمیتوانند بیایند و من به تنهایی به سفارت میروم. آیا مادر ایرانی میتونه مدارک شناسنامه و گذر نامه برای فرزندش بگیره؟

بله می تونید اما قبل از سفر با دفتر حافظ منافع ایران در کانادا تماس تلفنی بگیریم تمام مدارک مورد نیاز را خدمتتون اعلام می کند.

سلام و ممنون از اطلاعاتي كه در وب سايت درج كرديد. دختر من ٢٢ ژانويه ٢٠٢٠ بدنيا خواهد اومد و ما قصد داريم شناسنامه اون رو از ايران بگيريم و اولخر فوريه هم با هواپيمايي اتريش به ايران بريم. با توجه به مطالب سايت در ورود به ايران با پاس كانادايي مشكلي نخواهيم داشت و اينجا هم از فرودگاه و از قسمت صدور كارت پرواز براي خروج از كانادا استعلام كرديم و اونها گفتند كه مشكلي براي خروج با پاس كانادايي نداريد. حالا ميخوام بدونم راجع به خط هوايي اتريش مشخصا اطلاع داريد كه برخوردشون با موضوع چي هست يا اينكه بايد از خودشون استعلام كنيم؟

خیر متاسفانه در این خصوص اطلاعی ندارم. لطفا از خط هوایی مورد نظرتون استعلام بفرمایید

ممنون جسارتا این مطالب مربوط به چه سالیه؟جدیده؟

قیمت های اولیه مربوط به کمتر از یک سال پیش است.

سلام. من ویزای توریستی دارم و میخوام بیام برای زایمان تورنتو. سوالم اینه ایا برای دفعه ی اول و ورود به کانادا محدودیت تایمی وجود داره؟ ویزای من که پنج ساله است اما مثلا دفعه ی اول ممکنه سه ماه بیشتر نتونم بمونم یا خیر؟

سلام خیر ورود برای دفعه اول به خاک کانادا برای توریست محدودیت اضافی ندارد. محدودیت موندن با ویزای توریستی در کانادا برای همه توریست ها 6 ماه هست. بعد از 6 ماه یا باید از خاک کانادا خارج بشید و مجددا وارد بشید که بتونید 6 ماه دیگه بمونید. در مواردی میشه بدون خروج از کانادا بعد از انجام مراحل اداری، چند وقتی بیشتر نیز بمونید که اینکار را باید در اواخر حضورتون در کانادا با بیان دلیل و طی مراحل اداری در خواست کنید که ممکنه مورد موافق قرار بگیره.

من فرزندم تازه تو کانادا متولد شده.خودم مقیم کانادام.واسه پاسپورت کاناداییش دقیقا چیکار باید کنم؟واسه سفر به ایران لازمه برای ورود به ایران توی فرودگاه امام مدرک خاصی الزاما داشته باشم؟یعنی برای ورود به ایران لازمه برگه ای یا مدرک خاصی داشته باشیم.؟ممنون

بستگی به این داره که کجای کانادا باشید. بطور معمول بصورت اینترنتی باید در خواست شناسنامه کانادایی بدید. (لانگ فرم را حتما برای صدور شناسنامه ایرانی درخواست بدید) با یک سرچ ساده می تونید نحوه صدور شناسنامه محل اقامت خودتون را پیدا کنید. برای پاسپورت کانادایی باید حضورا به مراکز صدور پاسپورت کانادایی مراجعه کنید. برای ورود به ایران نیاز به مدرک خاصی ندارید و با پاس کانادایی می تونه وارد بشه اما برای سوارش شدن به هواپیما برخی از ایرلاین ها اجازه سفر را به فرزندتون نخواهند داد. (مثلا لوفتانزا اجازه نمی ده اما ترکیش ممانعت نمی کنه) بنابراین برای شما که عجله ای برای بازگشت ندارید بهترین راه این هست که از طریق دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن درخواست شناسنامه و پاسپورت ایرانی فرزندتون را بدید و پس از دریافت، با خیال راحت به ایران سفر کنید.

پس از تولد نوزاد در کانادا؛و صدور شناسنامه کانادا میتوان پاسپورت کانادایی را اخذ کرد؟ چقدر زمان میبره؟ با تشکر

بله بطور معمول حدود 2 هفته اما با پرداخت وجه اضافه دو روزه هم می توانید پاسپورت کانادایی را دریافت کنید.

سلام. آیا با توجه به اینکه شناسنامه من و همسرم که ساکن کانادا هستیم در ایران است و فعلا به آن دسترسی نداریم؛ آیا امکان تقاضای صدور شناسنامه برای فرزند تازه متولد شده از دفتر واشنگتن وجود دارد؟ ممنون

وجود شناسنامه ایرانی پدر و مادر برای صدور شناسنامه ایرانی فرزند الزامی است. لذا برای دریافت شناسنامه ایرانی نوزاد از واشنگتن، باید برای شما شناسنامه هایتان را ارسال کنند. البته شما نیز می توانید گواهی تولد نوزاد (لانگ فرم) را به ایران ارسال کنید و جد پدری نوزاد می تواند بدون نیاز به وکالت نامه، شناسنامه ایرانی نوزاد را برای شما دریافت کند.

لطفا بفرماييد دفتر يا وكيل خاصي جهت كمك و تسريع دريافت مدارك كانادايي بچه متولدشده در كانادا وجود دارد ؟

شما نیازی به وکیل برای دریافت مدارک کانادایی فرزندتان ندارید. فقط کافیست فرم اینترنتی گواهی تولد را تکمیل کنید. حدود یک هفته، بعد گواهی تولد با پست به دستان خواهد رسید. پس از دریافت گواهی تولد کانادایی، با مراجعه به دفاتر صدور پاسپورت می توانید با پرداخت50 دلار اضافی یک هفته ای و یا با پرداخت 100 دلار اضافی، حتی 2 روزه پاسپورت کانادایی فرزندتان را حضورا تحویل بگیرید. (حضور نوزاد برای تحویل پاسپورت الزامی است.) اگر جزئیات بیشتری مد نظرتان هست، بفرمایید تا راهنمایی لازم انجام شود.

أيا پدر به تنهايي ميتونه با مراجعه به سفارت واشنگتن شناسنام و پاسپورت ايراني نوزاد متولد شده در كانادا را دريافت كند يا مادر هم بايد حضور داشته باشد همراه پدر ؟؟؟؟

حضور پدر به تنهایی برای دریافت شناسنامه کفایت می کند. مشروط بر اینکه مدارک کامل خودش، مادر و فرزند را به همراه داشته باشند.

می خواهم برای دریافت long form و short form درخواست بدهم. آیا گرفتن هردوی آن ها ضروری است؟

خیر، صرفا گرفتن long form ضروری است. در صورت تمایل می توانید short form را نیز تهیه نمایید.

تصمیم دارم فرزندم را در کانادا به دنیا بیاورم. این کار تاثیری در تسریع مهاجرت من و همسرم به کانادا دارد؟

تولد نوزاد شما در کانادا تا زمانی که فرزند شما به سن 18 سالگی برسد و برای والدینش درخواست دهد، هیچ تاثیری در مهاجرت شما ندارد.

برای گرفتن پاسپورت کانادایی نوزادم حتما به حضور همسرم نیاز هست؟

بله، چنانچه همسرتان بخش مربوط به خود را در فرم birth certificate، و همچنین وکالت نامه ای که توسط پاسپورت افیس به شما داده می شود را پر و امضا کنند، شما می توانید سایر امور مربوط به گرفتن پاسپورت کانادایی نوزاد خود را به تنهایی انجام دهید.

آیا این امکان وجود دارد که شناسنامه و پاسپورت ایرانی دخترم را که در کانادا به دنیا آمده از کانادا بگیرم؟

خیر. شناسنامه و پاسپورت ایرانی نوزاد متولد کانادا را فقط می توانید از طریق واشنگتن و یا ایران بگیرید.

آیا صحت دارد که در کانادا امکاناتی برای زایمان در خانه هم وجود دارد؟

بله، چنانچه تمایل داشته باشید زایمان شما توسط ماما (میدوایف) انجام گیرد، ماما می تواند کلیه امکانات را به منزل آورده و زایمان را در منزل انجام دهد.

زایمان طبیعی در کانادا توسط ماما انجام می گیرد یا متخصص زنان؟

طبق قوانین بمارستان های کانادا، زایمان طبیعی همانند سزارین توسط متخصص زنان انجام می گیرد، مگر اینکه خود بیمار تمایل به زایمان توسط ماما (میدوایف) داشته باشد.

بیمه های کانادا امکانات خاصی برای خانم باردار دارند؟

چنانچه سیتی زن کانادا نباشید و فقط برای سفر یا زایمان به کانادا مسافرت کنید می توانید با توجه به سن و شرایط خود، با پرداخت هزینه خود را بیمه کنید ولی این بیمه، بارداری و مشکلات ناشی از آن را شامل نمی شود.

آیا بعد از زایمان، برای بررسی وضعیت نوزاد متولد کانادا، محل های خاصی وجود دارد؟

اگر تمایلی به مراجعه به مطب متخصص اطفال نداشته باشید و یا امکان گرفتن وقت فوری از متخصص اطفال را ندارید، کلینیک های walk in برای مراجعه حضوری روزانه گزینه مناسبی هستند.

birth certificate چیست و چه مدارکی را شامل می شود؟

همان شناسنامه کانادایی نوزاد است که شامل دو فرم کوتاه و بلند بوده و مشخصات نوزاد و والدین در آن ذکر شده است.

آیا برای ورود خانم باردار به کشور کانادا محدودیت امنیتی وجود دارد؟

کشور کانادا برای ورود خانم باردار محدودیت امنیتی خاصی در نظر نمی گیرد ولی جهت کاهش استرس های ناشی از ورود به خاک کانادا بهتر است تا حد امکان مانع مشخص شدن بارداری خود شوید.

سلام حداقل هزینه زایمان دوقلو در کانادا چقدر می شود

سلام. چنانچه کارت اوهیپ نداشته باشید، هزینه پزشک به 6500 دلار افزایش خواهد یافت.

هزینه دریافت شناسنامه و گذرنامه کانادایی نوزاد چقدر است.

شناسنامه کانادایی نوزاد یا همان birth certificate شامل دو بخش short form و long form است که هرکدام 25 دلار کانادا هزینه دارند. البته شما ناچار به پرداخت هر دو هزینه و دریافت هر دو فرم نیستید. برای دریافت گذرنامه کانادایی نوزاد نیز مبلغ 50 یورو دریافت می گردد.

هزینه های زایمان در کدام شهر کانادا مناسب تر است؟

هزینه های زایمان در استان انتاریو نسبت به سایر استان های کانادا مناسب تر می باشد.

می خواهم برای تولد فرزندم در تورنتو اقدام کنم. خانم باردار تا چه ماهی می تواند با هواپیما به کانادا برود؟

امکان پرواز بسته به شرکت های هواپیمایی متفاوت برای خانم باردار فرق می کند. برای کسب اطلاعات کامل در مورد زمان پرواز به توضیحات مندرج در نکته 4 صفحه زیر مراجعه فرمایید. http://canada77.com/content/WHAT-TO-KNOW-ABOUT-GIVING_BIRTH-IN-CANADA/  

در کانادا تفاوت هزینه های زایمان طبیعی با سزارین چقدر است؟

تفاوت هزینه های زایمان طبیعی با سزارین در کانادا در میزان دستمزد متخصص بیهوشی و دستیار متخصص بیهوشی می باشد. جهت کسب اطلاعات دقیق تر در رابطه با میزان این مبالغ به بخش هزینه های زایمان طبیعی و سزارین در صفحه زیر مراجعه فرمایید. http://canada77.com/content/visitors-pregnancy-and-childbirth-costs-in-Canada/

هزینه دریافت پاسپورت در کانادا چقدر است؟

هزینه دریافت پاسپورت کانادایی 75 دلار کانادا است. حدود یک ماه برای صدور پاسپورت زمان لازم است. اما با پرداخت 50 دلار اضافه می توانید پاسپورت خود را یک هفته ای دریافت کنید و اگر 100 دلار اضافه بپردازید در طی 48 ساعت پاسپورت بشما خواهند داد.

دریافت شناسنامه و گذرنامه در کانادا چند روز زمان می برد؟

برای دریافت گواهی تولد در تورنتو، بصورت اینترنتی فرم مربوطه را پر می کنید و حدود یک هفته بعد گواهی تولد (لانگ فرم و شورت فرم) بدستتون میرسه. برای پاسپورت کانادایی هم بعد از دریافت گواهی تولد، و گرفتن عکس نوزاد، بصورت حضوری مراجعه می کنید و می تونید با پرداخت 100 دلار مازاد حتی 48 ساعته پاسپورت را دریافت کنید.

هزینه های زایمان در کانادا افزایش داشته است؟

بله هزینه پزشک از 2500 دلار به 4200 دلار کانادا افزایش یافته است.

آیا برای زایمان توریستی در کانادا پزشک خاصی را معرفی می کنید؟

بهتر است جهت ایجاد ارتباط بیشتر بین پزشک و بیمار، به متخصصان زنان ایرانی که در شهرهای مختلف کانادا مقیم هستند، مراجعه نمایید. در زمان نیاز پزشکانی به شما معرفی خواهند شد.

مناسب ترین شهر برای زایمان توریستی در کانادا چه شهری است؟

عموما هموطنان ما زایمان توریستی در مونترال یا تورنتور را انتخاب می کنند. توصیه این است که شهری را انتخاب کنید که هزینه های پایین تر داشته باشد و یک آشنای قابل اعتماد در آن داشته باشید.

تولد فرزند در کانادا حدودا چقدر هزینه دارد؟

هزینه زایمان توریستی در کانادا بستگی زیادی به شهری دارد که زایمان در آن انجام می شود. در شهر تورنتو در حال حاضر حدود 10-12 هزار دلار کانادا هزینه های بیمارستانی و پزشکی خواهید داشت.